1. HABERLER

  2. HABER

  3. İran Uçağı Diyarbakır'a İndirilip Arandı
İran Uçağı Diyarbakıra İndirilip Arandı

İran Uçağı Diyarbakır'a İndirilip Arandı

Edinilen bilgiye göre, dün gece İran'ın başkenti Tahran'dan Suriye'nin Halep kentine gitmek üzere havalanan kargo uçağı Diyarbakır Havaalanı'na indirildi.

16 Mart 2011 Çarşamba 16:27A+A-

İran'dan Türkiye hava sahasını kullanarak, Suriye'ye giden bir kargo uçağı Diyarbakır Havaalanı'na indirilerek arandı.

Edinilen bilgiye göre, dün gece İran'ın başkenti Tahran'dan Suriye'nin Halep kentine gitmek üzere havalanan kargo uçağı Diyarbakır Havaalanı'na indirildi.

Uzman ekip tarafından uçakta arama yapıldı. Aramanın içeriğine ilişkin bir açıklama yapılmadı.

Kargo uçağının halen Diyarbakır Havaalanı'nda bulunduğu kaydedildi.

Öte yandan 'İran'dan Suriye'ye giden bir uçağın F-16'lar tarafından inişe zorlandığı yönünde haberler var. Bu konuya ilişkin bilgi var mı?' sorusu üzerine, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, konunun Dışişleri Bakanlığının tasarrufu olduğunu kaydetti.

ARAMAYA 'KİMYASAL BİYOLOJİK RADYOLOJİK VE NÜKLEER' EKİBİ DE KATILDI

Türkiye hava sahasını kullanma isteği üzerine Diyarbakır Havaalanı'na indirilen İran uçağındaki arama çalışmaları sürüyor.

AA muhabirin edindiği bilgiye göre, dün gece İran'ın başkenti Tahran'dan Suriye'nin Halep kentine gitmek üzere havalanan kargo uçağı saat 23.00 sıralarında Diyarbakır Havaalanı'na indirildi. Uçakta uzman ekip tarafından başlatılan arama çalışmaları sürerken, çalışmalara Diyarbakır Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlüğünün Kimyasal Biyolojik Radyolojik ve Nükleer (KBRN) ekibi de dahil oldu.

Aramanın içeriğine ilişkin açıklama yapılmadı.

Yetkililerden edinilen bilgiye göre, havacılık kuralları çerçevesinde herhangi bir ülke, hava sahasını kullandırdığı bir uçağın herhangi bir noktaya inişini isteyebiliyor.

"TÜRKİYE, GEMİNİN HAREKETİNE İZİN VERİLMEMESİ TALEBİNİ GERİ ÇEVİRDİ"

İsrail'in Maariv gazetesi, dün İsrail'in el koyduğu Liberya bandıralı "Victoria" adlı gemiyle ilgili olarak, "İsrail'in Türkiye'den geminin Mersin'e geldiği sırada hareketine izin verilmemesini istediğini, ancak Türkiye'nin bu talebi reddettiğini" iddia etti.

Gazete, "Kudüs'teki kaynaklara" dayanarak verdiği haberde, "İsrail'in, Türkiye ve Liberya'ya, gemi konusunda onları sorumlu görmediği mesajları ilettiğini" de belirtti.

Haberde ayrıca, "bazı Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin, İsrail Ordu Sözcülüğü'nün 'Türkiye'nin olayla hiçbir ilgisi bulunmadığı' açıklamasını hayretle karşıladıkları, Ankara'nın, geminin İran'dan Hamas'a silah götürdüğünün farkında olduğunu iddia ettikleri" kaydedildi.

Gazete, "bir Alman şirketine ait olan ancak Fransız bir firma tarafından işletilen geminin mürettebatının Türkiye'de değiştirildiği" iddiasına da yer verdi.

YENİ ŞAFAK

HABERE YORUM KAT