1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran: “Nükleer Çalışmaları Durdurmayacağız!”
İran: “Nükleer Çalışmaları Durdurmayacağız!”

İran: “Nükleer Çalışmaları Durdurmayacağız!”

İran, nükleer enerji faaliyetlerinin bir hak olduğunu ve aralıksız sürdürüleceğini bildirdi. Nükleer enerji elde edilmesine yönelik çalışmaların da barışçıl olduğu ifade edildi.

06 Temmuz 2010 Salı 14:00A+A-

Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ramin Mihmanperest, haftalık olağan basın toplantısında yaptığı açıklamada, nükleer enerji faaliyetlerinin barışçıl olduğunu ve nükleer enerji elde edilmesine yönelik çalışmalara devam edileceğini söyledi.

İran'ın uranyum zenginleştirme programını durdurmayacağını yineleyen Mihmanperest, "Uluslararası Atom Enerjisi Kurumuna (UAEK) üye ve Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşmasına (NPT) taraf olan tüm ü lkeler, barışçıl amaçlı uranyum zenginleştirme hakkına sahiptir." ifadesini kullandı.

Mihmanperest, uranyumu yüzde 20 zenginleştirmeyi nükleer enerji faaliyetlerinin bir parçası olarak gördüklerini belirtti.

Reaktörün yakıt sıkıntısı nedeniyle zaman zaman tam kapasiteyle çalıştırılamadığını kaydeden Mihmanperest, satın alma, takas ya da yerli üretimle reaktöre yakıt sağlamak için tüm çabanın gösterileceğini bildirdi.
Viyana Grubu (ABD, Rusya, Fransa, UAEK), reaktöre yakıt sağlamaya yönelik uranyum takasını öngören Tahran Bildirisine taraf olmayacağını açıklamıştı.

Bildiri, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın huzurunda 17 Mayısta Tahran'da üç ülkenin dışişleri bakanları tarafından imzalanmıştı.

HABERE YORUM KAT