1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran, İslam Devriminin 32. Yılını Kutluyor
İran, İslam Devriminin 32. Yılını Kutluyor

İran, İslam Devriminin 32. Yılını Kutluyor

İran İslam Devrimi, bugün 32. yaşına girdi. İran'da milyonlarca insan bugün devrimin yıldönümünde meydanlara indi. Başkent Tahran, “ABD’ye, İsrail’e ölüm!” sloganlarıyla çınladı.

11 Şubat 2011 Cuma 16:36A+A-

İmam Humeyni önderliğinde gerçekleştirilen İran İslami Devrimi'nin 32. yılı, başta başkent Tahran olmak üzerine tüm İran'da milyonların katılımıyla kutlanıyor.

Devrim yıldönümü dolayısıyla İran'ın bütün kentleri, 818 yerleşim birimi ve yaklaşık 4 bin köyde etkinlikler düzenlendiği belirtildi. Başkent Tahran'da geniş bir katılımın gözlendiği törenlerde göstericiler Azadi Meydanı'nda toplanıp sloganlar atarak marşlar söylediler. Taşıdıkları Ayetullah Humeyni posterleri ve İran bayraklarıyla "Kurtuluş, Özgürlük, İslam Cumhuriyeti", "ABD'ye ölüm" ve "İsrail'e ölüm" sloganları atan göstericiler, sık sık tekbir ve salâvat getirdiler.  

Meydandaki Azadi Kulesi ile etrafının bayrak ve flamalarla süslendiği törenlerde devrim marşları çalındı. ABD ve İsrail aleyhinde sloganların atıldığı kutlamalarda, ABD Başkanı Barack Obama'nın burnunu Pinokyo burnuna benzeten fotoğraf taşındı.

Mısır İntifadasına Destek

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in Amerikan bayrağının renklerinden yapılmış kravat taktığı fotoğrafın da taşındığı törenlerde, bu ülkedeki halk hareketini destek amacıyla Mısır bayrakları dalgalandırıldı.

Ahmedinejad: Ortadoğu ABD ve İsrail'den Kurtulacak!

İran Devrimi'nin 32. yıl dönümü dolayısıyla başkent Tahran'da düzenlenen törende konuşan Cumhurbaşkanı Ahmedinejad, Mısır'da ve Tunus'ta yaşanan olayların, 1979'da Şah'ın tahttan uzaklaştırılmasıyla sonuçlanan "uyanış dalgasından" esinlendiğini bildirdi.

Azadi Meydanı'nda toplananlara bir konuşma yapan İran Cumhurbaşkanı bölge ülkelerine açık bir mesaj gönderdi.

Mahmud Ahmedinejad, "İran sizin dostunuzdur ve kendi kaderinizi seçme hakkınızı desteklemektedir." dedi.

Ahmedinejad şunları kaydetti: ''Allah'ın izni, milletlerin uyanıklığı ve direnişi sayesinde bütün şeytani ve karmakarışık planlarınız boşa çıkacak. ABD ve siyonist İsrail'in olmadığı yeni Orta Doğu en kısa sürede şekillenecek ve zorba güçlerin burada yeri olmayacak. Sizler yolun sonuna geldiniz, özellikle son yıllarda yaptığınız katliamlarla tarihteki tüm katil ve yağmacıların yüzünü ak çıkardınız, ama bugün yolun sonundasınız.''

İran muhalefetiyse aynı görüşleri paylaşmıyor. İranlı muhalifler, Kahire olaylarını, 2009 yılındaki tartışmalı cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra Tahran'da milyonlarca kişinin sokaklara dökülmesine benzetiyorlar. İran yetkilileri, ülkede Mısır'a destek yürüyüşü yapmak isteyen muhalefet gruplarına, girişimin siyasi amaçlı olduğu gerekçesiyle izin vermediler.

32 Yıl Oldu

1 Şubat 1979 tarihinde Şah İran'dan kaçmış ve İmam Humeyni de sürgünde yaşadığı Fransa'dan ülkesine geri dönmüştü. İmam Humeyni'yi  karşılamak için milyonlar sokakları doldurdu ve 11 Şubat 1979'da devrim mücadelesi zaferle sonuçlandı. Böylelikle İran'da 2500 yıllık Şahlık düzeni dağılırken, İmam Humeyni'nin liderliğinde kendini gösteren İslam İnkılâbı zaferini ilan etti ve İran, resmen İslami Cumhuriyet oldu. Yeni bir anayasa  hazırlanarak İmam Humeyni ülkenin rehberi oldu.


Bu yılki törende ayrıca Türkiye, Brezilya, Lübnan, Venezuela gibi ülkelerdeki liderlerin fotoğraflarının yer aldığı tablonun taşınması dikkati çekti.

HABERE YORUM KAT

3 Yorum