1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran, Gazze'ye Gemi Göndermekten Vazgeçti
İran, Gazzeye Gemi Göndermekten Vazgeçti

İran, Gazze'ye Gemi Göndermekten Vazgeçti

İran’ın Filistin İntifada Destekleme Komitesi Genel Sekreteri Hüseyin Şeyhülislam, İran’dan Gazze’ye gönderilmesi planlanan yardım gemisinin yola çıkmayacağını ve yardımların başka yöntemlerle bu bölgeye gönderileceğini bildirdi.

25 Haziran 2010 Cuma 16:05A+A-

 Resmi haber ajansı İRNA'nın haberine göre, İran'ın Filistin İntifada Destekleme Komitesi Genel Sekreteri Hüseyin Şeyhülislam, perşembe günü basına yaptığı açıklamada, 27 Haziran'da İran'dan Gazze'ye gönderilmesi planlanan yardım gemisinin yola çıkmayacağını ve yardımların başka yöntemlerle bu bölgeye gönderileceğini bildirdi.

Yardım gemilerine yönelik İsrail'in sert ve insanlık dışı uygulamalarını programın iptalinin başlıca nedeni olarak açıklayan İranlı yetkili, "İsrail rejimi, Gazze'de abluka altında kalan insanlara yardım gönderme meselesini siyasileştirdi ve biz bu tür insancıl yardımların siyasileştirilmesine karşıyız, çünkü bizim için her şeyden önemlisi Gazze ablukasının kaldırılmasıdır" diye konuştu.

İsrail'in, Birleşmiş Milletler'e mektup göndererek, İran ve Lübnan gemilerinin Gazze'de bulunmasını ülkesine karşı yapılmış bir savaş sebebi olarak gördüğünü hatırlatan İranlı yetkili, "Bu bahanenin Siyonist İsrail rejiminin elinden almak için Gazze'ye gönderilmek üzere toplanan yardımlar İran'ın adı olmadan başka yollarla bu bölgeye gönderilecek" dedi.

İran Kızılay yetkilileri, 22 Haziran'da basına yaptıkları açıklamada, 5'i gazeteci 10 kişiden oluşan 'Gazze'nin çocukları' adlı bir yardım gemisinin 27 Haziran'da Basra Körfezinden yol çıkarak Mısır'ın Süveyş kanalını kullanıp Gazze'ye doğru yol alacağını bildirmişti. (dha)

HABERE YORUM KAT

4 Yorum