1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran: 'Dünya İle Yeni Bir Sayfa Açıyoruz'
İran: 'Dünya İle Yeni Bir Sayfa Açıyoruz'

İran: 'Dünya İle Yeni Bir Sayfa Açıyoruz'

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer anlaşmadan sonra ülkesinin dünyada imajını değiştirerek 'yeni bir sayfa' açacağını söyledi.

03 Nisan 2015 Cuma 23:15A+A-

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, nükleer müzakerelerde ülkesi ile Batı arasında çerçeve anlaşmaya varılmasının ardından ilk kez konuştu.

Varılan anlaşmanın ülkesinin uranyum zenginleştirme hakkını koruduğunu söyleyen Ruhani, “Bugün büyük güçler İran’ın kendi toprakları üzerinde sivil amaçlı nükleer hakkını tanıyor. Bu anlaşma çerçevesinde İran’ın uranyum zenginleştirmesi herhangi bir ülkeye zarar vermeyecek. Dünya güçleri bunu anladı” dedi.

Nükleer programı üzerinde Batının İran’a uyguladığı yaptırımları eleştiren Ruhani, “Batı, bize uyguladığı yaptırımların işe yaramadığını iyi anladı. Bizi bu yaptırımlarla yıldıracaklarını düşündüler. Fakat biz bunun mümkün olmadığını ve ancak diyalog yoluyla bu meselelerin çözülebileceğini ispat ettik. Bu anlaşmanın gerçekleşmesinin temeli bu” diye konuştu.

‘Dünya ile yeni bir sayfa açıyoruz’

Varılan çerçeve anlaşmadan sonra ülkesinin dünyadaki imajının değişeceğini ifade eden Ruhani, “Bu anlaşma ile birlikte İran’a uygulanan yaptırımlar kalkacak, İran’ın dünyada imajı değişecek. Dünya ile yeni bir sayfa açacağız. Dünya güçleriyle daha iyi bir işbirliği içinde olacağız” ifadelerini kullandı.

Ruhani, İran’ın ‘tüm ülkelerle daha iyi ilişkiler ve daha iyi işbirliği yürütme fırsatını’ yakalayacağını söyledi.

Bölgede istikrarsızlığın sebebinin, ülkeler arasındaki işbirliği eksikliği olduğunu söyleyen Ruhani, “Biz bölgede tüm ülkelerle iyi ilişki yürütmek istiyoruz, gerginlikleri bitirmek istiyoruz. Bu koordinasyon ve işbirliği olmazsa istikrar sağlanamaz. Bu anlaşmadan sonra daha iyi bir işbirliği kuracağız” dedi.

‘Liderimizin talimatına uyduk’

Ruhani, nükleer müzakerelerin tüm aşamalarında İran İslam Devrimi’nin mürşidi Ayatullah Ali Hameney'in talimatına uyduklarını dile getirdi.

Ruhani, “Bizim yolumuz doğru bir yol. İran halkı tüm baskılara rağmen yılmadı ve yoluna devam etti. Müzakerelerde yolumuzun doğru bir yol olduğunu tüm dünyaya gösterdik. Biz müzakerelerin tüm aşamalarında İslam Devrimi liderinin talimatına uyduk ve kazandık” dedi.

‘Taraflar sözünü tutarsa biz de tutarız’

Çerçeve anlaşmasında verilen taahhütlerin korunması gerektiğini söyleyen Ruhani, “Biz, verdiğimiz tüm sözlere sahip çıkacağız. Batının da verdiği sözlere sahip çıkmasını istiyoruz. Taraflar sözünü tutarsa biz de sözümüzü tutarız. Taahhütler korunma altında kalmalı” diye konuştu.

Al Jazeera

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

4 Yorum