1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. İRAN

  4. İran Basınından Başlıklar
İran Basınından Başlıklar

İran Basınından Başlıklar

İran basınında bugün yer alan haberler...

19 Temmuz 2011 Salı 17:15A+A-

İRAN

- Mısır Askerî Konseyi, Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye geçerek Hamas liderleri ile görüşmesini kabul etti.

- Kürdistan eyaletinin Serdeşt ilçesine bağlı Alvatan bölgesinde Devrim Muhafızları Ordusu güçleri ile PEJAK arasında yaşanan ağır çatışmada onlarca militan öldürüldü ve yaralandı.

- Nizami Ordu Deniz Kuvvetleri Komutanı Tuğamiral Habibullah Sayyari, İran’ın, Atlas Okyanusu’na savaş gemisi göndereceğini açıkladı.

 

AFTAB-E YAZD

- Tahran Savcılığı, sinema oyuncusu Pegah Ahangarani'nin tutuklandığına dair haberi doğruladı.

- Seçimlere katılmanın reformistlerin hakkı olduğunu ve bu haklarını sonuna kadar kullanacaklarını söyleyen Kaşmer Milletvekili Muhammet Rıza Khabbaz, reformistlerin seçimlerde yer almalarının uluslararası sahnede İran'da demokrasinin egemen olduğunun bir göstergesi olduğunu kaydetti.

- Dinî liderin kesin görüşünün gelecek Meclis seçimlerinde katılım düzeyinin yükseltilmesine dair olduğunu söyleyen Meclis Muhafazakârlar Fraksiyonu üyesi ve Tahran Milletvekili Ali Mutahhari, Reformistlerin gelecek Meclis seçimlerine katılmalarını doğru bulduğunu belirtti.

 

KAYHAN

- Devrim Muhafızları Ordusunun düzenlediği operasyonun ardından PEJAK örgütünün İran'ın Kürdistan eyaletinin Serdeşt ilçesindeki merkezi çökertildi. Operasyonda, örgüt mensubu onlarca kişi bertaraf edildi.

- ABD ve Türkiye Dışişleri Bakanları Hillary Clinton ve Ahmet Davutoğlu, İran ile nükleer müzakerelerin sürdürülmesi gerektiğini vurguladılar.

 

CUMHURİ İSLAMİ

- Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammet Mehdi Ahundzade, 29. Hazar Denizi Toplantısına katılmak üzere Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti.  

HABERE YORUM KAT