1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin Basra Ziyaretine Protesto
Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin Basra Ziyaretine Protesto

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi’nin Basra Ziyaretine Protesto

Irak’ın güneyindeki Basra’da, Başbakan Haydar el-İbadi’nin kente gerçekleştirdiği ziyaret protesto edildi.

12 Eylül 2018 Çarşamba 09:18A+A-

Göstericilerden Rafid el-Kenani, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yüzlerce kişinin Başbakan Haydar el-İbadi ile diğer hükümet üyelerinin Irak’ın güneyindeki Basra’yı ziyaretine tepki gösteren sloganlar attığını söyledi.

Göstericilerin, temel hizmetlerin sağlanması noktasında hükümetin hukuki görevini yerine getirmesi talebinde bulunduğunu belirten el-Kenani, Basralıların elektrik, su ve işsizlik sorunlarına bir an önce çözüm bulunmasını istediğini dile getirdi.

Irak meclisinde Basralı milletvekili Hasan Hallati de düzenlediği basın toplantısında, 25 Basra milletvekili olarak, Başbakan el-İbadi’ye, Basra Operasyonları Komutanı Cemil eş-Şemri’nin görevden alınması taleplerini ilettiklerini duyurdu.

Haydar el-İbadi, Basra’daki hizmetlerin iyileştirilmesi için başlatılan projelerin uygulanmasını takip etmek üzere bazı bakanlar eşliğinde kente gelmişti.

Basra’daki Gösteriler

Irak’ın güneyindeki Basra kentinde, 8 Temmuz’da “kamu hizmeti yoksunluğu, işsizlik ve yolsuzluklara” karşı başlayan ve yaklaşık iki aydır aralıklarla devam eden gösterilerin şiddeti geçen hafta arttı.

Göstericiler valilik, devlet televizyonu, bazı Şii partiler ve milis güçlere ait binaların ardından İran’ın Basra Başkonsolosluğu’nu da ateşe verdi.

Basra’da geçen haftaki gösterilerde 10’dan fazla kişi hayatını kaybetti, gösterilerin başladığı 8 Temmuz’dan bu yana ölen göstericilerin sayısı ise 30’u aştı.

Irak Başbakanı el-İbadi de mecliste cumartesi günü düzenlenen olağanüstü oturumda Basra’daki olayların silahlı çatışmaya dönüşebileceği uyarısında bulunmuştu.

HABERE YORUM KAT