1. HABERLER

  2. HABER

  3. İntikam Tugayı’na Facebook Baskını
İntikam Tugayı’na Facebook Baskını

İntikam Tugayı’na Facebook Baskını

Ankara Emniyeti bürokrat, vekil ve polislere şantaj yapan Türk İntikam Birliği Teşkilatı’na operasyon düzenledi. Çete, şifreli mesajlar için Facebook’u kullanıyor.

28 Kasım 2010 Pazar 00:04A+A-

Ankara Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi, bürokratlar, milletvekilleri ve polislere şantaj yapıp tehdit eden Türk İntikam Birliği Teşkilatı (TİBT) isimli örgüte operasyon düzenledi. Dün gece örgütle bağlantılı oldukları belirlenen şüphelilerin ev ve iş yerlerine baskın yapan polis 14 kişiyi gözaltına aldı. Ankara Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı'na verdikleri ifadenin ardından hakim karşısına çıkan şüphelilerden yedisi tutuklanarak cezaevine gönderilirken diğer yedi kişi serbest bırakıldı. Şüpheliler "etnik çatışmaya yol açacak faaliyet yürüten örgüt kurmak"la suçlanıyor.

Polis TİBT yapılanması ile yasadışı para elde eden ve eylemler planlayan örgüt üyelerine yönelik operasyonlarını sürdürüyor. Yaklaşık 20 kişinin aynı soruşturma kapsamında emniyete getirildiği ve ifadeleri alındıktan sonra özel yetkili savcı tarafından sorgulanacağı öğrenildi. Şahısların ev ve iş yerlerinde yapılan aramalarda, ruhsatsız tabancalar, pompalı tüfekler, bilgi ve belgeler ele geçiren polis şüphelilere ait bilgisayarlara da el koydu.

Etnik çatışma planı

Alınan bilgiye göre, gözaltına alınan şüphelilere ' etnik çatışmaya yol açacak örgüt urmak', 'örgüt üyesi olmak', 'şantaj ve tehdit yoluyla haksız kazanç elde etmek' ve ' gasp' gibi ağır suçlamalar yöneltiliyor. Yapılan aramalarda şahısların Kürt-Türk çatışmasına yönelik eylem hazırlığında olduklarına dair bilgi ve belgeler bulunduğu iddia ediliyor. TİBT yapılanmasının içinde bulunduğu tesbit edilen ve gözaltına alınan şahısların telefon ve internet üzerinden yaptıkları görüşmelerinin yaklaşık bir yıl kadar öncesinden teknik takibe alındığı belirtilirken, söz konusu kişilerin bazı milletvekillerini tehdit ettikleri öne sürülüyor.

Facebook'tan şifreli mesaj

Operasyonun önümüzdeki birkaç gün devam edeceği belirtilirken, Ankara dışındaki illere de sıçrayabileceği bildirildi. Şüphelilerin 'halkı etnik çatışmaya kışkırtacak' nitelikte makaleler yazdıkları, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinden ve oluşturdukları bloglar üzerinden şifreli mesajlar yolladıkları tesbit edildi.

Arzu Yıldız / Taraf

HABERE YORUM KAT