1. HABERLER

  2. ARAŞTIRMA - DOSYA

  3. İntifadalar, Küresel Bir Zihniyet Devriminin Müjdecisi Olabilir mi?
İntifadalar, Küresel Bir Zihniyet Devriminin Müjdecisi Olabilir mi?

İntifadalar, Küresel Bir Zihniyet Devriminin Müjdecisi Olabilir mi?

"Halkların bilinçli tercihleri ile kazanımlarını İslami bilinçlilik potasında eritip eritemeyecekleri ve uzun soluklu geçmişlere sahip tecrübelerle İslami hareketin halkın taleplerine rasyonel manada öncülük edip edemeyeceği konusu belirleyici olacaktır..

31 Ocak 2011 Pazartesi 21:35A+A-

Tunus ve Mısır İntifadaları, Ümmete İlişkin Küresel Bir Zihniyet Devriminin Müjdecisi Olabilir mi?

Bahadır KURBANOĞLU

Tunus ve Mısır'daki intifada ateşi üzerine çok şeyler yazılıp çizilmekte bugünlerde. Klasik manada alışageldiğimiz oryantalist bakış açıları ve sosyolojik argümanlarla beslenen tespitler de cabası:

Yoksulluk, işsizlik, açlık, sefalet, günde 1-2 dolarla yaşayan %40'lar %50'ler, villalarda, saraylarda refah süren azgın azınlık vs.

Hiç şüphesiz bütün bunların isyan ateşini körüklemedeki rolleri azımsanamaz; ama bir intifadayı tanımlamak için bütün bunlar yeterli midir?

Filistin'i düşünelim. Hamas'a destek veren kitleleri. Hamas'ın seçim zaferinden önce aylık 1000 dolarlara varan maaşlar alan işçilerin Hamas'ın zaferinin ardından %1000 fakirleştirilip 100 dolarlara mahkum edilmelerini. Normal şartlarda, rasyonel bir düşünüş biçimiyle bu gerileyişin faturasını Hamas'a kesmeleri gerekmez miydi? Bunca fakirlik, bunca ambargo, bunca ekmeksiz, ilaçsız, susuz kitleler yaptıkları seçimin yanlışlığını düşünüp Hamas'ı alaşağı etmek için sokaklara dökülmeleri gerekmiyor muydu? Siyonist rejim ve işbirlikçi Abbas bunu hesap ederek halkın ümüğünü sıkmaya ahdetmemişler miydi? Hesaplarını bunun üzerine oturtmamışlar mıydı? Oysa bilinçlenmiş bir halkı bundan daha çok öfkelendirecek bir politik tutum daha olamaz. Öyle de oldu. Hamas'a olan destek azalacağı yerde arttı. Şimdi belki de yeni Wikileaks belgeleri, Fetih'e destek veren kitleleri de onun karşısına dikecek ve Abbas'tan kurtulmak için bir isyan ateşi de orada yakılacak…

YAZININ DEVAMI >>>

HABERE YORUM KAT

1 Yorum