1. HABERLER

  2. HABER

  3. İnternet Andıcı’nın Paşaları Firarda
İnternet Andıcı’nın Paşaları Firarda

İnternet Andıcı’nın Paşaları Firarda

İnternet andıcı soruşturmasında haklarında yakalama kararı bulunan 14 sanıktan aralarında Org. Taşdeler’in de bulunduğu beş sanık firarda.

02 Eylül 2011 Cuma 11:08A+A-

Hükümet aleyhinde kara propaganda yapmak amacıyla Genelkurmay tarafından kurulduğu belirlenen internet siteleriyle ilgili soruşturmada haklarında yakalama kararı çıkarılan 14 sanıktan 9’u teslim olurken, beşi hala firarda. Aranan sanıklar arasında, yakalama kararı çıktıktan sonra GATA’ya yatan Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler ile Genelkurmay İstihbarat Daire Başkanı Korgeneral İsmail Hakkı Pekin de bulunuyor.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, Savcı Cihan Kansız’ın hazırladığı internet andıcı iddianamesini 30 temmuzda kabul ederken, 14 sanık hakkında yakalama kararı çıktı. Şu ana kadar emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, Tuğamiral Alaettin Sevim, Albay Sedat Özüer, Albay Fuat Selvi, emekli Albay Gökçeoğlu, emekli Albay Hulusi Gülbahar ve sivil memur Bülent Sarıkahya tutuklandı.

Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler, Korgeneral Mehmet Eröz, Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Tümgeneral Mustafa Bakıcı ve Ziya İlker Göktaş ise aranıyor. Sanıklar hakkında TCK’nın 312. maddesi uyarınca “Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini Ortadan kaldırmaya veya görevlerini yapmasını kısmen veya tamamen engellemeye teşebbüs” suçundan müebbet hapis cezası isteniyor. İnternet andıcı davasında haklarında yakalama kararı olan Orgeneral Nusret Taşdeler ve Korgeneral İsmail Hakkı Pekin, Gülhane Askerî Tıp Akademisi’ne (GATA) yattı. Taşdeler’in göğüs ağrısı, baş dönmesi ve halsizlik şikayetleri ile hastaneye sevk edildiği öğrenildi. Son YAŞ toplantısına Ege Ordu Komutanı olarak katılan Taşdeler, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı’na atanmıştı. Karar üzerine psikolojisi bozulan Korgeneral Pekin’in ise ‘intihar düşüncesi ile kendine zarar verir’ tanısıyla kliniğe yatırıldığı belirtilmişti.

İrticayla Mücadele Eylem Planı ve İnternet Andıcı’nın Taraf’ın duyurduğu Türkiye’yi biçimlendirme planı Lahika’nın alt planları olduğu ortaya çıkmıştı. Hatırlanacağı gibi Taraf 20 Haziran 2008 tarihinde bu planı manşetine taşımış, Genelkurmay “Komuta katınca onaylanmış böyle bir belge yoktur” açıklamasında bulunmuştu. “Komuta katınca onaylanmış” cümlesinin kamuoyunda çok tartışılması üzerine de dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, haberden sekiz gün sonra ikinci bir açıklama yaparak, planı yalanlamıştı. Ancak daha sonra ortaya çıkan belgeler, iddianameler, savcılığa gönderilen ihbar mektupları, itiraflar, Lahika’nın gerçek olduğunu ortaya koyduğu gibi, İrticayla Mücadele Eylem Planı ve İnternet Andıcı’nın da planın alt başlıkları olduğunu ortaya çıkardı.

TARAF 

HABERE YORUM KAT