1. HABERLER

  2. HABER

  3. ''İnternet Andıcını Başbuğ Onayladı''
İnternet Andıcını Başbuğ Onayladı

''İnternet Andıcını Başbuğ Onayladı''

Hükümet aleyhinde kara propaganda yapmak amacıyla kurulduğu belirtilen internet sitelerine ilişkin açılan davaya devam edildi.

26 Aralık 2011 Pazartesi 18:55A+A-

Orgeneral Nusret Taşdeler, Eski Birinci Ordu Komutanı Emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Korgeneraller İsmail Hakkı Pekin ve Mehmet Eröz, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, Bedrettin Dalan ve emekli Albay Dursun Çiçek'in aralarında olduğu 29 sanığın yargılandığı davada 47'inci duruşma yapıldı.

Duruşmada, Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu sorgulandı.

Otuzbiroğlu Parafı Kabul Etti

Koramiral Otuzbiroğlu'nun, hükümet aleyhinde yayın yapan sitelere ilişkin andıç belgesinin altında imzası olan isimler arasında bulunduğu belirtilmişti.

Otuzbiroğlu, belgenin altında parafının olduğunu kabul etti.

Dava konusu 2 Nisan 2009 tarihli "İnternet Andıcı"nın hazırlanması ve Bilgi Destek Dairesi'ndeki internet bilgisayarlarının silinmesi faaliyetlerinin yapıldığı tarihlerde, Genelkurmay Başkanlığı karargâhında olduğunu belirten Otuzbiroğlu, karargâha kendi iradesi dışında atandığını söyledi.

"Başbuğ Andıcı Onayladı"

Koramiral Otuzbiroğlu, andıç "Genelkurmay Başkanı ile ikinci başkan tarafından görülmüş ve onaylanmıştır" diyerek, dönemin Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile 2. Başkan Hasan Iğsız'ı işaret etti.

Taşdeler 4 Aydır GATA'da

Bu arada hakkında tutuklama kararı verildikten sonra GATA'ya yatırılan Nusret Taşdeler ile ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı.

Orgeneral Nusret Taşdeler'e "ani ölüm riski var, ifade veremez" raporu vermeyi kabul etmeyen GATA Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkan Vekili Profesör Tabip Albay Sedat Köse'nin istifa ettirildiği öne sürüldü.

Köse'nin üstlerinden gelen yoğun baskıya dayanamayarak görevinden ayrıldığı iddia edildi.

Nusret Taşdeler, Ağustos ayından bu yana GATA'da bulunuyor.

TRT Haber 

HABERE YORUM KAT