1. HABERLER

  2. HABER

  3. İnternet Andıcı’ndan 4 Kişi İfade Verdi
İnternet Andıcı’ndan 4 Kişi İfade Verdi

İnternet Andıcı’ndan 4 Kişi İfade Verdi

Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ün yürüttüğü İnternet Andıcı soruşturmasında Deniz Yarbay Altunay Şahin’in de arasında bulunduğu 3 subay ile bir sivil memur Beşiktaş’taki İstanbul Adliyesi’nde ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

11 Ağustos 2010 Çarşamba 00:51A+A-

Altında Albay Dursun Çiçek'in ıslak imzasının bulunduğu öne sürülen "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesinin orijinalini gönderen vatansever subayın, ikinci ihbar mektubuyla yaklaşık 1 yıl önce başlatılan soruşturma kapsamında, aralarında 30 Ağustos'ta görevi sona erecek olan 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın da bulunduğu 19 kişi savcılık tarafından ifadeye çağrılmıştı. Terör örgütü üyesi olmak iddiasıyla şüpheli olarak ifadeye çağrılan subayların bir kısmı 10 ila 20 gün arasında değişen rapor almış, bir kısmı ise yurtdışında oldukları için mazeret bildirmişti.

Vatansever subay tarafından gönderilen ikinci ihbar mektubunun ardından mektupta yer alan ve Genelkurmay Başkanlığı'na ait internet siteleri olduğu öne sürülen sitelerin polis tarafından incelemeye alındığı ifade edilmişti. Bazı internet sitelerinin ihbar mektubunun savcılığa ulaşması ve basında yer almasının ardından da kapatıldığının tespit edildiği belirtilmişti.

Genelkurmay Başkanlığı 1. Bilgi Destek Şube Müdürlüğü tarafından hazırlandığı öne sürülen İnternet Andıcı'nın altında, dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Hasan Iğsız'ın imzasının bulunduğu belirtilmişti.

Bu arada soruşturma sanığı olduğu öğrenilen emekli yarbay Recai A da Değirmendere'deki evinde gözaltına alınarak İstanbul'a götürüldü. Soruşturma kapsamında 3 Ağustos'ta evinde arama yapıldığı öğrenilen Recai A'nın, evindeki bazı evrak ve dokümanlara da el konulduğu belirtildi. Recai A'nın Atatürkçü Düşünce Derneği Değirmendere Şube Başkanı olduğu öğrenildi. (Vakit)

HABERE YORUM KAT