1. HABERLER

  2. HABER

  3. İnternet Andıcında İlk Yakalama Talebi
İnternet Andıcında İlk Yakalama Talebi

İnternet Andıcında İlk Yakalama Talebi

Ergenekon kapsamında yürütülen 'internet andıcı' soruşturmasında yeni bir aşamaya gelindi. Savcılık, ifadeye gelmeyen şüphelilerden muvazzaf bir subay hakkında yakalama talebinde bulundu.

14 Ağustos 2010 Cumartesi 00:47A+A-

Talep İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne iletildi. Şüphelilerden 1. Ordu Komutanı Org. Hasan Iğsız'ın ise ikinci kez 10 günlük sağlık raporu gönderdiği öğrenildi. AK Parti hükümetini yıpratmak ve kara propaganda yapmak amacıyla Genelkurmay tarafından kurulduğu iddia edilen internet siteleri soruşturmasında adı geçen 13 muvazzaf subay, 5 emekli asker ve bir sivil memur, ağustos başında ifadeye çağrılmıştı.

AK Parti hükümetini yıpratmak ve kara propaganda yapmak amacıyla Genelkurmay tarafından kurulduğu iddia edilen internet siteleri ve Orgeneral Hasan Iğsız'ın talimatıyla hazırlanan 'internet andıcı' soruşturması ilerliyor. Soruşturmada adı geçen 13'ü muvazzaf, 5'i emekli asker ve bir sivil memur, 1 ve 2 Ağustos tarihlerinde 'şüpheli' sıfatıyla ifade vermeleri için adliyeye çağrılmıştı. Haklarında zorla getirme kararı verilen şüpheliler hakkında gelmemeleri halinde yakalama kararı çıkarılacaktı. Tebligatların gönderilmesinin ardından 10 Ağustos'ta Deniz Yarbay Altunay Şahin, Deniz Binbaşı Cem Şimşek, sivil memur Mehmet Bülent Sarıkahya ve emekli Albay Recai Alkan Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelerek ifade verdi. Birinci Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız ve Genelkurmay Adli Müşaviri Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu ve aynı zamanda Balyoz davası sanığı olan Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu'yla birlikte bir kısım şüpheliler ise 10 ve 20'şer günlük sağlık raporu almıştı. Hasan Iğsız'ın 'kalp sorunu' gerekçesiyle aldığı raporun süresi 11 Ağustos'ta doldu. Soruşturmayı yürüten savcı Zekeriya Öz, şüphelilerin 13 Ağustos'a kadar adliyeye gelmelerini istemişti. Ancak Orgeneral Iğsız ikinci çağrıya da sağlık raporuyla cevap verdi. Edinilen bilgilere göre, Iğsız, kendisine verilen sürenin son günü olan 13 Ağustos'ta bu kez ikinci 10 günlük sağlık raporunu alarak savcılığa gönderdi.

İstanbul Merkez Komutan-lığı'nın Iğsız'ın, sağlık raporuyla ilgili izinde olan İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Aykut Cengiz Engin'le irtibata geçtiği öğrenildi. İstanbul özel yetkili başsavcı vekili Turan Çolakkadı da izinde. Merkez Komutanlığı'nın Iğsız'ın raporu için Çolakkadı ya da soruşturmayı yürüten savcı Öz yerine yine izinde olan Başsavcı Engin'le irtibat kurması dikkat çekti. Bu işlemin de sadece kuvvet komutanlarıyla ilgili olan bir genelgeye dayandırıldığı belirtildi. Savcı Öz, 13 Ağustos'a kadar süre verdiği ancak gelmeyen bir şüpheli muvazzaf asker hakkında yakalama kararı verilmesi için İstanbul Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu.

Savcı Altay, dosyayı Zekeriya Öz'den istemiş

Savcı Zekeriya Öz, Ergenekon soruşturmasını yürütürken bir ihbarla kendisine ulaştırılan ve daha sonra muhataplarınca da kabul edilen 'internet andıcı' ile ilgili ayrı bir süreç başlattı. Ergenekon örgütü kapsamında değerlendirdiği 'internet andıcı' soruşturması kapsamında 19 şüpheliyi ifadeye çağırdı. Bu sırada dosyaya müdahale olduğu ortaya çıktı. İstanbul Başsavcı Vekili Turan Çolakkadı izinde olduğu için savcı Selim Berna Altay yerine vekalet etmeye başlamıştı. Daha önce Balyoz davasında mahkemeye başvurarak 102 sanığın yakalama kararının ertelenmesini isteyen Savcı Altay, vekalet görevinde 'başsavcı vekili' sıfatıyla Savcı Öz'den 'internet andıcı' dosyasını istedi. Savcı Öz, dosyaya kendisinin bakacağını belirterek vermedi. Bu olaydan sonra savcı Altay izne ayrıldı. Bunun üzerine Çolakkadı yerine Savcı Rasim Işıkaltın vekalet etmeye başladı. Öte yanan Başsavcı Vekili Çolakkadı'nın da bir yakınının sağlık sorunları nedeniyle iznini uzattığı öğrenildi.

Büşra Erdal / ZAMAN

HABERE YORUM KAT