1. HABERLER

  2. HABER

  3. İnternet Andıcı Sanık Savunmaları Çöktü
İnternet Andıcı Sanık Savunmaları Çöktü

İnternet Andıcı Sanık Savunmaları Çöktü

İnternet Andıcı davasının dünkü duruşmasında önemli bir gelişme yaşandı.

28 Aralık 2011 Çarşamba 10:55A+A-

Davanın sanıkları, savunmalarında, İnternet Andıcı ile ilgili Genelkurmay Askerî Savcılığı'nın soruşturma yürüttüğünü ve bilgisayarların imajını aldığını söylemişti. Genelkur-may'dan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderilen cevabî yazıda ise böyle bir soruşturmanın yapılmadığı aktarıldı.

'Kaos Planı' davasıyla birleştirilen İnternet Andıcı davasının 48. duruşması İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri'de görüldü. Duruşmaya, tutuklu sanıklar emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, korgeneraller Mehmet Eröz ve İsmail Hakkı Pekin, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, Tuğamiral Alaettin Sevim, albaylar Sedat Özüer ve Ziya İlker Göktaş, emekli albaylar Dursun Çiçek, Fuat Selvi, Hulusi Gülbahar ve Cemal Gökçeoğlu, sivil memur Mehmet Bülent Sarıkahya, eski Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Deniz Yıldırım katıldı. Emekli Tuğamiral Alaettin Sevim, savunmasını yaptı. Dava konusu 'İnternet Andıcı'nda paraf ya da imzasının olmadığını söyledi. 'Proje' adlı dijital belgede imzası bulunduğu iddialarını reddetti. Dursun Çiçek'le tanışmadığını, görüşmediğini savundu. Sevim'in 'Proje' isimli dijital belge ile Kaos Planı ve 'İnternet Andıcı'nın hazırlanmasında yönlendirici olduğu ileri sürülüyordu. Sevim, 'Proje' adlı belgenin sahte olduğunu öne sürdü.

Savunmasının ardından emekli Tuğamiral Alaettin Sevim'in çapraz sorgusuna geçildi. Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, "İddianameyi satır satır okudum dediniz. Ancak savunmanızda sadece internet sitelerine yer verdiniz. 'Proje'de yer alan 'AK Parti içinde ayrışmalar çıkarılacak. Ekranlara bazı kişiler çıkarılarak irticai ve Fethullah Gülen aleyhine konuşturulacak. Bazı evlere silah ve doküman yerleştirilip baskın düzenlenecek' ibareleri İrtica ile Mücadele Eylem Planı'nı, Erzincan soruşturmasını, Batı Çalışma Grubu ile Cumhuriyet Çalışma Grubu'nun faaliyetlerini, Yakamoz ve Ayışığı darbe planlarını hatırlatıyor. Bu bağlamda bakıldığında başka dava tutukluları Hurşit Tolon ya da Şener Eruygur'u tanıyor musunuz?" dedi. Sevim, söz konusu şahısları, basında çıkan haberlerden tanıdığını savundu.

Duruşmada, İnternet Andıcı davasına ilişkin mahkemenin çeşitli kurumlara gönderdiği yazılara gelen cevaplar sanık müdafilerine dağıtıldı. Söz konusu belgeler arasında Genelkurmay'dan gelen evraklar başlığı altında çok önemli bir yazı bulunuyor. Mahkeme, sanık ve müdafilerinin duruşmalardaki beyanları doğrultusunda Genelkurmay Askerî Savcılığı'ndan davaya konu olan internet sitelerine ilişkin bilgilerin bulunduğu bilgisayarların imajını talep etmişti. Zira duruşmalarda sanık ve müdafiler, internet siteleriyle ilgili herhangi bir karartma yapılmadığını ve bu sitelerin hazırlanmasında kullanılan bilgisayarların askerî savcılık tarafından imajlarının alındığını ileri sürmüştü. Ancak Genelkurmay Askerî Savcılığı'ndan gelen cevabi yazıda, "Askerî savcılığımızca, Genelkurmay Başkanlığı'nca işletilen internet siteleriyle ilgili olarak herhangi bir soruşturma yapılmamıştır. Dolayısıyla böyle bir soruşturma kapsamında bilgisayarların imajlarının alınması söz konusu değildir." denildi. Genelkurmay Askerî Savcısı Hakim Albay Yavuz Şentürk imzalı belgede ayrıca, Genelkurmay'da imajları alınan bilgisayarların İrtica ile Mücadele Eylem Planı kapsamında muhtelif bilgisayarlar olduğu ifade edildi.

'KÂĞIT PARÇASI' SORUŞTURULMAMIŞ

Genelkurmay Askerî Savcılığı'ndan gelen yazılar arasında çok önemli bir belge daha bulunuyor. Genelkurmay Adli Müşavir Vekili Şakir Aytaş imzalı 16 Aralık 2011 tarihli belgede, Kaos Planı ve İnternet Andıcı ihbar mektuplarını gönderen askerlerin kimlikleri hakkında Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı'nca herhangi bir soruşturma yapılmadığı aktarılıyor. Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, 26 Haziran 2009 tarihinde Karargâh'ta düzenlediği basın toplantısında devletin istihbarat ve yargı organlarına seslenerek İrtica ile Mücadele Eylem Planı belgesini hazırlayanların ortaya çıkarılmasını istemişti. Başbuğ, "Genelkurmay Başkanlığı ve Genelkurmay Askerî Savcılığı, elindeki bütün bilgi ve belgeler ışığında ve hukuk kuralları çerçevesinde gerekeni yerine getirmiştir." ifadelerini kullanmış, Kaos Planı için 'kâğıt parçası' demişti. Başbuğ'un, bu sözlerine rağmen kendisine bağlı olan Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı'na belgeleri hazırladığı iddia edilen kişilerin ortaya çıkarılması için bir emir vermediği ortaya çıktı.

Göksel Genç, Metin Çolak İstanbul - Zaman 

HABERE YORUM KAT