1. HABERLER

  2. HABER

  3. İnternet Andıcı Davasında Hesap Verme Zamanı
İnternet Andıcı Davasında Hesap Verme Zamanı

İnternet Andıcı Davasında Hesap Verme Zamanı

Savcı Zekeriya Öz, Tümg. Hıfzı Çubuklu, korgeneraller İsmail Hakkı Pekin ile Mehmet Eröz ve Tümg. Mustafa Bakıcı'nın ifadelerinin alınması için talimat yazısı gönderdi.

03 Eylül 2010 Cuma 12:42A+A-

Genelkurmay tarafından kara propaganda amacıyla kurulan internet siteleri ve internet andıcıyla ilgili soruşturmada Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelmeyen generaller için talimat yazısı çıktı.

"İnternet andıcı" soruşturmasını yürüten Savcı Zekeriya Öz, şüpheliler Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, korgeneraller İsmail Hakkı Pekin ile Mehmet Eröz'ün Ankara'da, Tümgeneral Mustafa Bakıcı'nın ise Diyarbakır'da ifadelerinin alınması için talimat yazısı gönderdi. Ergenekon soruşturması kapsamında "İnternet andıcı" ile ilgili şüpheliler eski 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız'ın da aralarında bulunduğu 19 şüpheliye ilişkin işlemler devam ediyor. AK Parti hükümetini yıpratmak ve kara propaganda yapmak amacıyla Genelkurmay tarafından kurulduğu iddia edilen internet siteleriyle ilgili soruşturmada yeni bir aşamaya gelindi. İnternet siteleri, meçhul subay tarafından Kasım 2009'da gönderilen ihbar e-mailiyle ortaya çıkmıştı. Millete ve hükümete yönelik komplolar içeren "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesine ilişkin iddianamede de bahsedilen Genelkurmay'ın internet andıcı soruşturmasında 13'ü muvazzaf, 5'i emekli asker ve bir sivil memur olmak üzere toplam 19 kişi bir ay önce şüpheli olarak ifadeye çağrılmıştı. Bu şüphelilerden Çubuklu'nun da aralarında bulunduğu 4 general sağlık raporu göndererek ifadeye gelmemişti. Savcı Öz, bu dört ismin soruşturma kapsamında ifadesinin alınması için talimat yazısı yazdı. Genelkurmay Adli Müşaviri Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, korgeneraller İsmail Hakkı Pekin ile Mehmet Eröz'ün ifadesinin alınması için Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na, Tümgeneral Mustafa Bakıcı için ise Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na talimat yazıldı. Talimatlar dün gönderildi.

Ağustos ayının başından itibaren soruşturma kapsamında eski 1. Ordu Komutanı Orgeneral Hasan Iğsız, Kuzey Deniz Saha Komutanı Mehmet Otuzbiroğlu'nun da aralarında bulunduğu 11 isim şüpheli sıfatıyla ifade verdi. Soruşturma kapsamında toplam 19 kişi ifadeye çağrılmıştı. Öte yandan eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un da ifadesinin alınacağı iddia edilmişti.

Kaynak: Zaman

HABERE YORUM KAT