1. HABERLER

  2. HABER

  3. İnternet Andıcı Davası Başladı
İnternet Andıcı Davası Başladı

İnternet Andıcı Davası Başladı

12 Eylül askeri darbesinin yıldönümü ilginç bir rastlantıya sahne oldu.

12 Eylül 2011 Pazartesi 19:06A+A-

12 Eylül askeri darbesinin yıldönümü ilginç bir rastlantıya sahne oldu. İnternet Andıcı davası kapsamında darbe girişimi iddiası ile aralarında orgenerallerin de bulunduğu askerler hakim karşısına çıkarıldı. Duruşmada gizli tanık çarpıcı iddialarda bulunurken hakkında yakalama kararı bulunan bir albay daha mahkemeye teslim oldu.

Silivri Cezaevi yerleşkesinde bulunan mahkeme salonu 12 Eylül askeri darbesinin yıldönümünde önemli bir davaya evsahipliği yaptı. Darbenin yıldönümünde darbe girişimi ile suçlanan askerler hakim karşısındaydı.

Hükümet aleyhinde kara propaganda yapmak amacıyla, Genelkurmay bünyesinde kurulduğu belirtilen internet sitelerine ilişkin 22 sanık hakkında, silahlı terör örgütü kurmak ve hükümeti ortadan kaldırmaya teşebbüs iddiasıyla dava açılmıştı.

Mahkeme, aralarında fiili ve hukuki irtibat bulunduğu gerekçesiyle, bu davayı Emekli Albay Dursun Çiçek'in de sanıkları arasında yer aldığı Demokrasiye Müdahale Planı Davası'yla birleştirmişti.

Birleşen Davanın ilk duruşması, Silivri'de yapıldı. Duruşmaya, tutuklu sanıklar eski 1. Ordu Komutanı emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, korgeneraller Mehmet Eröz ve İsmail Hakkı Pekin, tümgeneraller Hıfzı Çubuklu, Tuğamiral Alaettin Sevim, Albay Sedat Özüer, emekli albaylar Fuat Selvi, Hulusi Gülbahar ve Cemal Gökçeoğlu ve sivil Memur Mehmet Bülent Sarıkahya katıldı.

Hakkında yakalama kararı bulunan 3 sanıktan Albay Ziya İlker Göktaş da mahkemeye teslim olurken, EDOK Komutanı Orgeneral Nusret Taşdeler ile Tümgeneral Mustafa Bakıcı ise duruşmaya gelmedi. (TRT)

HABERE YORUM KAT