1. HABERLER

  2. HABER

  3. İnönü Müzeye Çevirdi, UNESCO, ‘Cami’ Dedi
İnönü Müzeye Çevirdi, UNESCO, ‘Cami’ Dedi

İnönü Müzeye Çevirdi, UNESCO, ‘Cami’ Dedi

Kariye Camii’ni 1945’te dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü müzeye çevirmişti. Günümüzde resmi olarak “müze” olan yapıyı, UNESCO “cami” olarak tanımlıyor.

25 Aralık 2011 Pazar 00:13A+A-

İstanbul’un fethinden sonra 1511 yılında Vezir Hadım Ali Paşa tarafından camiye dönüştürülen Kariye Camii’ni 1945’te dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü müzeye çevirmişti. Günümüzde resmi olarak “müze” olan yapıyı, Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) “cami” olarak tanımlıyor.

Haber: Muhammed Emin

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO); dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü tarafından camiden müzeye çevrilen Kariye’yi cami olarak tanımladı. Türkiye; İstanbul’daki tarihi ve kültürel eserlerin dünya kültür miras listesine alınması için UNESCO’ya başvuruda bulundu. UNESCO’nun 356 sayılı kararda; Kariye Camii olarak geçiyor. Kariye’de; Ashab-ı Kiram’dan Ebu Said El Hudri (ra) Hazretleri’nin de kabri bulunuyor.

İnönü, Camiyi Müzeye Çevirmişti

Kariye, İstanbul’da Edirnekapı semtinde bulunuyor. 6. yüzyıl gibi erken bir dönemde inşa edildiği tahmin ediliyor. İstanbul’un fethinden sonra bir süre daha kilise olarak kullanılan binayı, 1511’de Vezir Hadım Ali Paşa camiye dönüştürdü. Daha sonra da yanına bir okul ve aşevi eklendi. Mozaik ve freskolar cami olduktan sonra bazen tahta kepenklerle, bazen de badana ile örtüldü. Dönemin Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, 29 Ağustos 1945 tarihinde Kariye Camii’ni müzeye çevirdi.

Ebû Said El-Hudri Kimdir?

Ashâb-ı kirâmın fakihlerinden biri. Ebû Said el-Hudrî, Rasûlullah’ın hadislerinden bin yüz yetmiş hadis rivâyet etmiştir. Bunlardan kırküç tanesi Buhâri ve Müslim’de, yirmi altısı yalnız Buhâri’de, elliikisi Müslim’de, diğerleri öteki hadis kitaplarında bulunmaktadır.

Ebû Saîd, Medine’de Mescid-i Nebevî’nin inşasına katılmış, 13 yaşında Uhud gazasına babası ile katılmış ve bu savaşta babası Mâlik şehid olmuştur. Ebû Said, Benû Mustalik ve Hendek gâzâlarına da katılmış, seferlere çıkmıştır. Hudeybiye, Hayber, Mekke’nin fethi, Huneyn, Tebük gazalarında bulunmuştur. Rasûlullah’ın on iki gazasında yer almıştır.

Kariye Camii’ne Koç da ‘Kilise’ Dedi

Koç Grubu ile Suna ve İnan Kıraç Vakfı tarafından Pera Müzesi’nde düzenlenen, Kariye Müzesi’ni ele alan "Bir Anıt, İki Anıtsal Kişilik, Theodoros Metokhites’den Thomas Whittemore’a Kariye" başlıklı sergide, Kariye Camii kilise olarak gösterilmiş ve minaresiz maketi yer almıştı.

Türkiye, UNESCO’nun Sözleşmesini Kabul Etti

Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü’nün (UNESCO) Genel Konferansı’nda 16 Kasım 1972 tarihinde kabul edilip, 17 Aralık 1975 tarihinde yürürlüğe girdi.

Türkiye; söz konusu sözleşmeyi 10 sene sonra kabul etti. 14 Nisan 1982 tarih ve 2658 sayılı kanunla katılmamız uygun bulunan sözleşme, 23 Mayıs 1982 tarih ve 8/4788 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla onaylandı ve 14 Şubat 1983 tarih ve 17959 sayılı Resmî Gazete’de yayınlandı.

Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT

1 Yorum