1. HABERLER

  2. HABER

  3. “İngiltere’de Demokrasi Rafta“
“İngiltere’de Demokrasi Rafta“

“İngiltere’de Demokrasi Rafta“

Demokrasinin beşiği” olduğu iddia edilen İngiltere, ülkedeki ırkçı ayrımcılığa karşı isyanla başlayan toplumsal olayların ardından adeta demokrasiyi rafa kaldırarak diktatörlük ilan etti.

13 Ağustos 2011 Cumartesi 02:30A+A-

Dünyaya demokrasi(!) ihraç eden Batılı ülkeler, kendi topraklarında yaşanan toplumsal olaylar karşısında anında diktatör yüzlerini göstermekten de çekinmiyor.

“Demokrasinin beşiği” olduğu iddia edilen İngiltere, ülkedeki ırkçı ayrımcılığa karşı isyanla başlayan ve beş gün devam eden toplumsal olayların ardından demokrasiyi rafa kaldırıyor. Göstericilere yönelik av başlatan Başbakan David Cameron adeta diktatörlüğünü ilan etti.

“CAMERON KANUNLARI”

Polisin yabancılara karşı yıllardır sürdürdüğü ayrımcığın toplumsal patlamaya neden olduğu ülkede yaşanan şiddet olaylarında 4 kişi hayatını kaybetti, bin 500 kişi de gözaltına alındı. Olayların ardından alınacak tedbirleri sıralayan Başbakan David Cameron’un sözleri ülkede tartışmayı da beraberinde getirdi.

Independent gazetesi, Cameron’un alınacağını açıkladığı tedbirleri, “Cameron kanunları” diye eleştirdi. Evlerine polis tarafından baskın düzenlenen göstericilere, “Sizi bulacağız, yakalayacağız ve cezanızı vereceğiz” diye seslenen Cameron, benzer durumlarda askeri devreye sokacaklarını, göstericilerin birbirleri ile iletişimini engellemek için internet kullanımına sınırlama getirileceğini söyledi.

“ORDU BİLE GELEBİLİR”

Önceki gün İngiliz parlamentosunda konuşan Cameron, sokaklarda düzenin sağlanması için “ne gerekiyorsa” yapılacağını belirtti ve “Polisi rahatlatmak için ordu bile göreve çağrılabilir” dedi. Cameron’un açıkladığı önlemlere göre polis şüphelendiği bir mekana kapıları kırıp girebilecek. Şiddet ve düzeni bozma amaçlı sosyal medya iletişimine müdahale edilebilecek. 16 bin polis bir süre daha sokaklarda kalacak. Mahkemelere daha ağır cezalar verme, ev sahiplerine de suçlulara karşı daha fazla müdahale yetkisi verilecek. Olaylara karışanlar sosyal yardımdan mahrum kalacak ve devlete ait evlerde oturanlar konutlardan çıkarılacak.

ÜNSAL: “AVRUPA IRKÇILIĞIA KÖR”

Akit’e konuşan Mazlumder Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Cameron’un ülkedeki isyanı sadece bir “çete olayı” olarak gösterdiğini ifade ederek, “Aksine olayın altında ırkçılık var. Londra’daki öfke ve isyan, yıllardır göçmenlere yönelik uygulanan sosyal, kültürel, ekonomik ve dini alanlardaki yabancı politikalarına yönelik eleştirilere kulak tıkayan Avrupa’nın nasıl bir tehlikeyi beslediğini göstermektedir. Hatta aşırı sağcı gruplar, ‘Polis yetersiz kaldı, biz devreye girelim’ diye çağrılar yapıyor. İngiliz Savunma Ligi lideri Stephan Lennon, yandaşlarıyla timler oluşturarak yeni bir ırkçı saldırı dalgasının sinyalini vermiştir. İngiltere, Norveç’teki Breivik olayından ders çıkarmazsa bunun altında kalır. Çözüm askeri polisi ülkedeki yabancıların üzerine salmak değil, ırkçılıkla mücadeledir” dedi.

BEYZBOL SOPASI SATIŞINDA PATLAMA

Öte yandan ülkede yaşanan olayların ardından İngiltere’de internetten beyzbol spoası satışında patlama yaşanıyor. Ebay sitesinde beyzbol sopası satışında yüzde 7000 artış olduğu belirtiliyor. Beyzbol sopasından sonra ise siparişi en çok artan ürün polis copu.

“CAMERON PARALI ASKER KULLANDI”

Bu arada Libya devlet televizyonu, David Cameron’un gösterileri bastırmak için paralı asker kullandığını ileri sürdü. Televizyonun haberine göre İngiltere, olayları kontrol altına almak için İrlandalı ve İskoç paralı askerleri kullandı. Haberde, “Liverpool’a yaklaşan İngiliz isyancılar, Cameron’un İrlandalı ve İskoç paralı askerleriyle ve tugaylarıyla vur-kaç çatışmalarına giriyor” denildi.

Hüseyin Yazıcı / Yeni Akit 

HABERE YORUM KAT