1. HABERLER

  2. HABER

  3. İngiltere'de Bir Gazeteci Daha Tutuklandı
İngilterede Bir Gazeteci Daha Tutuklandı

İngiltere'de Bir Gazeteci Daha Tutuklandı

İngiliz kamuoyunda telekulak skandalı olarak bilinen, gazetecilerin polise rüşvetle dinleme yaptırması, özel bilgileri yasa dışı ele geçirmesi suçlamaları ile ilgili 2011 Ocak ayında başlayan polis operasyonu kapsamında 18. gazeteci tutuklandı.

16 Aralık 2011 Cuma 03:52A+A-

Telekulak skandalının ortaya çıkmasının ardından kapatılan News of the World (NOW) gazetesinin emniyet editörü Lucy Panton, dün sabaha karşı 06.15'te Güney Londra'daki evinde Scotland Yard'da görevli polisler tarafından tutuklandı. Polis operasyonla ilgili açıklama yapmayı reddederken, The Guardian ve Sky News tutuklanan kişinin Lucy Patton olduğunu bildirdi. Dünyaca ünlü medya patronu Rupert Murdoch'ın sahip olduğu NOW'un temmuz ayında kapatılmasına kadar çalışan Panton, rüşvetle kanun dışı dinleme yaptırmak, kişilerle ilgili özel bilgilere yasa dışı erişmekle suçlanıyor. 37 yaşındaki Lucy Panton polis teşkilatındaki üst düzey kontaklarıyla daha önce de gündeme gelmişti. Tele-kulak dedikoduları başlamışken Lucy Panton'un polis teşkilatının 3 numarası John Yates'le defalarca buluştuğu, gazetenin genel yayın müdürü Colin Myler'ın bu yemeklerden birine katıldığı ortaya çıkmıştı. 2009'da gerçekleşen bu yemeklerin neticesinde polis soruşturmasının geciktirildiği söylenmiş, görevini ihmal ettiği eleştirilerine dayanamayan ve meclis komisyonunda da ifade veren John Yates temmuz ayında istifa etmişti. 2002 yılında News of the World'de çalışmaya başlayan 2005'ten kapatılana kadar suç haberleri editörlüğünü yürüten Patton biri altı aylık, iki çocuk annesi.

Avustralyalı medya devi Murdoch, sahibi olduğu gazetenin sansasyonel haber yapmak için aralarında siyasetçiler, sanatçılar, kraliyet ailesi ve ölen İngiliz askerlerinin yakınlarının da bulunduğu birçok kişinin telefonlarını yasa dışı olarak dinlediğinin ortaya çıkması üzerine 1968 yılında satın aldığı ilk gazete olan NOW'u satmak zorunda kalmıştı.

İlhan GÖkalp, Kadir Uysaloğlu / Zaman 

HABERE YORUM KAT