1. HABERLER

  2. HABER

  3. İngiltere'de 4 Gazeteci Rüşvetten Tutuklandı
İngilterede 4 Gazeteci Rüşvetten Tutuklandı

İngiltere'de 4 Gazeteci Rüşvetten Tutuklandı

İngiltere'de, ünlü tabloid gazete The Sun'ın dört çalışanı polise rüşvet verdikleri gerekçesiyle önceki gün gözaltına alındı.

30 Ocak 2012 Pazartesi 00:37A+A-

İngiltere'de, ünlü tabloid gazete The Sun'ın dört çalışanı polise rüşvet verdikleri gerekçesiyle önceki gün gözaltına alındı. The Sun da telekulak iddiaları nedeniyle bir gazetesini kapatan Rupert Murdoch'a ait.

Geçen yaz, medya devi Rupert Murdoch'a ait bir gazetenin karıştığı telekulak skandalıyla çalkalanan İngiltere'de önceki gün, yine aynı yayın grubuna ait The Sun gazetesinin dört çalışanı polise rüşvet verdikleri gerekçesiyle gözaltına alındı. İngiltere'nin ünlü tabloid gazetesi The Sun'da gazetecilik ve yöneticilik yapan bu kişilerin köşe yazarı Fergus Shanahan (56), Sun haber dairesi müdürü Chris Pharo (42), Sun'ın önceki yöneticilerinden Graham Dudman (48) ve ünlü emniyet muhabiri Mike Sullivan (48) olduğu bildirildi. Konuyla ilgili bir polis memurunun da gözaltına alındığı kaydedildi. Polisin, rüşvetle ilgili farklı kanıtların olup olmadığını araştırmak için The Sun'ın bağlı bulunduğu News International'ın Londra'nın doğusundaki Wapping'de yer alan merkez binasında ve tutuklanan gazetecilerin evlerinde de arama yaptığı ifade edildi.

İngiliz polisi, son tutuklamalara mesnet teşkil eden bilgilerin Murdoch'a ait News International'ın yöneticileri tarafından sağlandığını ifade ederken, kurumdan yapılan açıklamada "News International, geçen yaz ortaya çıkan ve kabul edilemez olan bilgi toplama yöntemlerinin bir daha tekrarlanmayacağını taahhüt etmiştir." ifadeleri dikkat çekti. Telekulak soruşturmasına paralel bir şekilde yürütülen rüşvet soruşturmasında tutuklananların sayısı The Sun çalışanlarıyla beraber 13'e ulaşırken, bunların arasında News International'ın eski başkanı Rebekah Brooks da bulunuyor.

Gruba ait News of the World gazetesinin bir grup çalışanının polis içindeki bağlantıları sayesinde ünlülerin, sporcuların ve hatta kaçırılan bir kızın ailesinin telefonlarını dinledikleri telekulak skandalındaki sorumluluğu nedeniyle ön plana çıkan Brooks, görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı. Yine aynı skandal nedeniyle Londra Polis Teşkilatı'nın iki tepe yöneticisi de istifa etmişti. Rupert Murdoch da gelen tepkiler üzerine 168 yıllık News of the World gazetesini kapatmak zorunda kalmıştı. Telekulak skandalı ayrıca medya etiği ve basın, polis ve politikacıların ilişkilerine dair bir tartışmayı da tetiklemişti.

Zaman

HABERE YORUM KAT