1. HABERLER

  2. HABER

  3. İngiltere ve ABD'nin Çirkin Ortaklığı...
İngiltere ve ABDnin Çirkin Ortaklığı...

İngiltere ve ABD'nin Çirkin Ortaklığı...

Amerika'nın 11 Eylül saldırılarından sonra başlattığı 'Teröre Karşı Savaş'ta George Bush'un yanında yer alan dönemin İngiliz Hükümeti'nin kendi vatandaşlarına işkence ettiği ve işkence ettiği kişileri Guantanamo'ya gönderilmek üzere Amerikalılara teslim e

16 Temmuz 2010 Cuma 11:01A+A-

İngiltere'de altı eski Guantanamo tutuklusunun İngiliz gizli servisi ve İngiliz Hükümeti aleyhine açtığı dava çerçevesinde mahkemenin açıkladığı belgelerde, eski Guantanamo tutuklularına Afganistan'da İngiliz gizli servisi üyelerinin gözü önünde işkence edildiği belirtiliyor. Geçtiğimiz Mayıs ayında Vakit'e konuşan eski Guantanamo tutuklusu Muazzem Begg'in de aralarında bulunduğu davacılar, İngiliz Hükümeti'nin "anlaşalım" önerisini reddetti.

Geçtiğimiz Mayıs ayında Londra'da Vakit'e konuşan eski Guantanamo tutuklusu Muazzem Begg, Afganistan'daki Bagram Üssü'nde günlerce işkenceye tabi tutulduğunu söylemişti.
İngiliz gizli servisi MI5 ve MI6'nın, 11 Eylül 2001'de ABD'de gerçekleştirilen İkiz Kule saldırılarından sonra bazı Müslüman vatandaşlarını kaçırıp işkence ettiği ve işkence edilen tutukluların Guantanamo'ya gönderilmek üzere Amerikalılara teslim edildiği ortaya çıktı. Guantanamo'dan serbest bırakılan Müslüman İngiliz vatandaşlarının İngiliz gizli servisi hakkında açtığı davayı soruşturan mahkeme, ortaya çıkan belgeler ışığında İngiliz gizli servisi üyelerinin Afganistan'daki Amerikan üssünde sorguladığı tutuklulara işkence ettiği ve Amerikalıların da işkence yapmasına göz yumduğunu ortaya koydu.

BLAIR, KENDİ VATANDAŞINI GUANTANAMO'YA GÖNDERDİ

Mahkemenin açıkladığı belgelerde İngiliz Dışişleri Bakanlığı'nın Ocak 2002 tarihinde Afganistan'daki Amerikan üssünde tutulan İngiliz vatandaşlarının ülkeye sokulmaması, bunun yerine Guantanamo'ya gönderilmesinin tercih edildiği belirtiliyor. Dönemin Dışişleri Bakanı Jack Straw'un gizli servisin tutukluları sorgulayana kadar teslim edilmemesi emri verdiğini gösteren belgelerde ayrıca Tony Blair'in de Zambiya'da tutuklu bulunan İngiliz vatandaşının İngiltere'ye geri dönmesi için İngiliz Büyükelçiliğinin yardım etmesini engellediği, İngiltere yerine tutuklunun Guantanamo'ya sevk edilmesini istediği belirtiliyor.

İNGİLİZ HÜKÜMETİ ANLAŞMA ARIYOR

Altı eski Guantanamo tutuklusunun İngiliz gizli servisi MI5, MI6, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Hükümetin Hukuk Danışmanlık Bürosu hakkında açtığı dava kapsamında kamuya açıklanan 500 bin sayfalık belgelerin şu ana kadar sadece 900 sayfası açıklandı. 60 avukatla savunma yapan İngiliz Hükümeti'nin, belgelerin açıklanmaması için yaptığı başvuru reddedildi. Sanık durumunda bulunan birimlerin avukatları, davayı açan eski altı Guantanamo tutuklusuyla anlaşma sağlamak istediklerini belirtirken, davacıların avukatı bir anlaşmanın sağlanmasının çok uzak bir ihtimal olduğunu, mahkemeden diğer belgelerin de açıklanmasını beklediklerini bildirdi.

GUANTANAMO TUTUKLUSU VAKİT'E AÇIKLAMIŞTI

İngiliz gizli servisi, İçişleri ve Dışişleri Bakanlığı hakkında dava açan altı kişiden biri olan eski Guantanamo tutuklusu Muazzem Begg, Mayıs ayında Vakit gazetesine verdiği bir röportajda, Afganistan'daki Bagram Üssü'nde kendisinin ve diğer tutukluların günlerce işkenceye tabi tutulduğunu ve gözleri önünde iki kişinin işkenceyle öldürüldüğünü söylemişti. İngiliz gizli servis ajanlarının dahil olduğu Bagram'daki askeri üssü "Dünyanın en büyük işkencehanesi" diye tanımlayan Begg, İngiliz istihbarat örgütünün işkencede önemli rol oynadığını söylemişti.

MEHMET NEDİM ASLAN / VAKİT

HABERE YORUM KAT

1 Yorum