1. HABERLER

  2. HABER

  3. İngiltere ‘Demokrasi İhracatına’ Döndü
İngiltere ‘Demokrasi İhracatına’ Döndü

İngiltere ‘Demokrasi İhracatına’ Döndü

ABD ile birlikte Ortadoğu’ya demokrasi getirme vaadiyle Afganistan ve Irak’ı işgal eden İngiltere, üçüncü dünya ülkelerine demokrasinin faziletlerini anlatmak için harekete geçti.

14 Aralık 2010 Salı 05:33A+A-

Irak ve Afganistan'da milyonlarca insanın ölümüne neden olan işgallerin sorumlularından İngiltere, üçüncü dünya ülkelerinde 'demokrasi, serbest ve adil seçimlerin desteklenmesi' kararı aldı.

Ekonomik krizden kurtulmak için gözünü Ortadoğu ve Uzak Doğu pazarına çeviren İngiliz Hükümeti, üçüncü dünyaya yönelik başlatacağı 'demokrasi' hareketinin desteklenmesi için ülkedeki sivil toplum kuruluşlarını dahil edecek. İngiliz Dışişleri Bakanlığı'nın başlattığı çalışmaya İngiliz üniversitelerindeki akademisyenlerden de destek alınacak. Dışişleri Bakanlığı ayrıca, "Seçimlere Nasıl Yardım Edilir?" başlığıyla hazırladığı kitapçıkları da İngiliz diplomatlarına verilecek.  İngiltere Dışişleri Bakanlığı Uluslar arası Kalkınmadan Sorumlu Bakanı Stephen O'Brien, dünyanın yoksul halklarının hiçbir güce sahip olmadığını belirterek, demokrasinin bu halkları yoksulluktan kurtaracak bir sistem olduğunu öne sürdü. O'Brien, İngiliz diplomatlarının yoksul ülkelerde demokratik seçimlerin yapılmasına katkı sağlayacağını belirterek, seçimlerin adil ve serbest bir şekilde yapılması için en etkili şekilde çalışacaklarını kaydetti.

Ekonomik krizin en çok vurduğu Batı ülkelerinden biri olan İngiltere, krizden çıkmak için Uzak Doğu ve Ortadoğu ülkelerine yönelmiş ve bu bölgelerden ülkeye sermaye girişi için bir dizi diplomatik ve ticari girişimlerde bulunmuştu. İngiltere Başbakanı David Cameron da Çin'e resmi bir ziyarette bulunmuştu. İran, geçtiğimiz yıl yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefet gösterilerini İngiltere'nin tertiplediğini iddia etmişti.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT