1. HABERLER

  2. HABER

  3. İngiltere, ABD'yi Kaygılandırdı...
İngiltere, ABDyi Kaygılandırdı...

İngiltere, ABD'yi Kaygılandırdı...

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İngiltere hükümetinin savunma harcamalarını azaltmaya yönelik planının ülkesini kaygılandırdığını söyledi.

15 Ekim 2010 Cuma 10:41A+A-

ABD'nin Kaygısı Silah Harcamalarının Artması Değil, Azalması…
 
ABD'nin kaygısına bak… İngiltere'de silahlanma bütçesinin %10 oranında azaltılması tartışmaları dahi ABD'yi rahatsız etti!

Hillary Clinton, BBC'ye verdiği mülakatta, her NATO üyesinin ortak savunmaya yönelik taahhüdü olması ve bunun için uygun katkıyı yapması gerektiğini belirtti.

NATO'nun dünya tarihinin savunma amaçlı en başarılı ittifakı olduğunu düşündüğünü söyleyen Clinton, bunun muhafaza edilmesi gerektiğini vurguladı.

Amerikan Savunma Bakanı Robert Gates de müttefiklerinin askeri yeteneklerini azaltması halinde, bu yöndeki açıkların kapatılması için gözlerin kendilerine döneceğini söyledi.

Hillary Clinton ve Robert Gates dün Brüksel'deki NATO dışişleri ve savunma bakanları toplantısına katılmışlardı.

Yeni savunma bütçesi haftaya açıklanacak

İngiltere Savunma Bakanı George Osborne, Çarşamba günü, kamu sektöründe yapılacak büyük kesintileri açıklayacak.

Bu kesintilerle aynı dönemde, hükümetin savunma harcamalarını ne kadar azaltmayı planladığı da ortaya çıkacak.

İngiltere'nin savunma harcamaları Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'nın yüzde 2'sinin altına düşmek üzere. Bu ise NATO üyesi ülkelerden beklenen minimum oran.

Halen İngiltere Savunma Bakanlığı'nın yıllık bütçesi 37 milyar sterlin.

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, 2011-2015 yılları arası savunma harcamalarında yüzde 10'a varacak oranda kesinti yapılması için bastırırken, Savunma Bakanı Liam Fox Osborne'a direniyor.

Kesinti oranının yüzde 4'ü aşmaması gerektiğini savunan Liam Fox bugün Times gazetesindeki yazısında "Eğer Soğuk Savaş'tan bir şey öğrendiysek, o da güçlü ekonominin güçlü savunmaya eşit olduğudur" dedi.

HABERE YORUM KAT