1. HABERLER

  2. HABER

  3. İngiliz Yardım Görevlisini ABD Askerleri Öldürmüş
İngiliz Yardım Görevlisini ABD Askerleri Öldürmüş

İngiliz Yardım Görevlisini ABD Askerleri Öldürmüş

ABD ordusu, Norgrove'un, kendisini kurtarmaya çalışan Amerikan birliklerinin attığı el bombası sonucu ölmüş olabileceğini açıkladı. Operasyona soruşturma açıldı.

12 Ekim 2010 Salı 11:48A+A-

İngiltere Başbakanı David Cameron, Afganistan'da geçen ay kaçırılan ve kurtarma girişimi sırasında ölen İngiliz yardım görevlisi Linda Norgrove'un, ABD askerleri tarafından "kazayla öldürülmüş" olabileceğini söyledi.

Daha önce ise İngiliz yardım kuruluşu çalışanının, onu yakalayanların neden olduğu bir patlama sonucu öldüğü sanılıyordu.

Cameron, "Kanıtlar, Linda'nın kurtarma ekibinin attığı bombayla ölmüş olabileceği izlenimini uyandırıyor" dedi. Başbakan, ABD'li General David Petraeus'un, Norgrove'un muhtemelen Amerikan kurtarma timinin patlattığı bombayla öldüğünü ve 36 yaşındaki Norgrove'un kurtarma operasyonuyla ilgili tüm sorumluluğu üzerine aldığını da kaydetti. Haber basında "Linda'yı düşman değil dost kurşunu öldürdü" başlıklarıyla duyuruldu.

Afganistan'daki NATO güçlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus, İngiliz yardım kuruluşu çalışanı Linda Norgrove'un ölümüyle ilgili olarak soruşturma açılması emri verdi.

Soruşturma komisyonuna, Amerikalı Tümgeneral Joseph Votel'in başkanlık edeceği bildiriliyor. Komisyon üyeleri, helikopterler ya da insansız hava araçlarıyla gerçekleştirilen operasyon sırasında çekilen görüntüleri inceleyecek. Ayrıca operasyona katılan askerlerin miğferlerindeki kameraların çektikleri görüntülere de bakılacak, askerler sorgulanacak.

İNGİLTERE KIZGIN

İngiliz yardım görevlisinin "beceriksiz bir kurtarma operasyonu" ile öldüğünün ortaya çıkması İngiltere basınında da geniş yer buluyor. Times gazetesi manşetinde, rehinenin acemice yapılan kurtarma operasyonunda ölmesi yüzünden, iki müttefikin, yani ABD'yle İngiltere'nin arasının açık olduğunu belirtiyor.

Independent ise manşetinde, yardım kuruluşu çalışanının fotoğrafı üzerinde "Linda Norgrove'un iki kez ölümü" diyor. İlk sayfanın solunda, "İlk versiyon: Bize ne dendi?", sağında ise "İkinci versiyon: Şimdi ne biliyoruz?" yazıyor.

Gazeteye göre yanlış çıkan bilgiler; Norgrove'un kimlerce kaçırıldığına, nasıl ya da kimlerce öldürüldüğüne, niçin derhal kurtarılmak istendiğine, serbest bırakılma koşullarına ve Amerikan ordusunun onun ölümündeki rolüne yönelik.

Independent, Norgrove'u kaçıranların esasında fidye pazarlığı yapmak için diplomatlarla temas kurduklarını, aşiret liderlerinin onun serbest bırakılması için pazarlık ettiklerini ve NATO'dan müdahalede bulunmamasını istediklerini belirtiyor.

'ABD İngiltere'ye danışmadı'

Daily Telegraph da, Amerika Birleşik Devletleri'nin bu acemi kurtarma operasyonunu yürütüş şeklinin, kaygı yarattığını belirtiyor.

Gazetenin dikkat çektiği noktalardan biri, İngiltere Başbakanı David Cameron'ın, "ortak soruşturma" sözüne karşın, bu süreçte İngiliz yetkililere danışılmaması ve soruşturmayı Amerikalı Tümgeneral Joseph Votel'in yürüteceğinin açıklanması.

Daily Telegraph ayrıca, İngiliz özel birliklerinin de gelişmelerden giderek daha rahatsız olduklarını aktarıyor. Habere göre, özel birliklere mensup askerler, operasyonda niçin kullanılmadıklarını sorguluyor.

BBC'de yer alan habere göre ise ABD Başkanı Barack Obama, telefonla aradığı İngiltere Başbakanı David Cameron'a taziyelerini iletti. Görüşme sırasında iki lider, Linda Norgrove'ın kurtarmaya çalışmanın doğru bir karar olduğu üzerinde görüş birliğine vardı.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum