1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İngiliz Vatandaşı 9 Tıp Öğrencisi IŞİD’e Katıldı
İngiliz Vatandaşı 9 Tıp Öğrencisi IŞİD’e Katıldı

İngiliz Vatandaşı 9 Tıp Öğrencisi IŞİD’e Katıldı

Şimdi de İngiliz doktor ve tıp öğrencilerinden oluşan 9 kişilik grubun, Suriye'de IŞİD’in kontrolünde olan bölgelere çalışmak için gitmesi konuşuluyor.

23 Mart 2015 Pazartesi 09:58A+A-

İngiliz basınında yer alan haberlerde, Sudan'da tıp eğitimi alan kişilerin 20'li yaşlarda olduğu, bir haftadan uzun bir süre önce Sudan'dan Suriye'ye gittiklerine inanıldığı belirtildi. 

Suriye'de bulunduğu tahmin edilen İngilizlerin isimlerinin, Mohammed Wael Fadlallah, Tasneem Suliman, Ismail Hamdoun, Nada Sami Kader, Mohammed Elbadri Ibrahim, Rawan Kamal Zine El Abidine, Tamir Ahmed Abusibah, Lena Maumoon ve Sami Ahmed Kadir olduğu bildirildi. 

İngiliz yayın kurumu BBC'nin Türkiye muhabiri Mark Lowen, ailelerine mesajlar gönderdiği doktor ve tıp öğrencilerinin, Suriyelilere gönüllü yardıma gittiklerini söylediklerini aktardı. BBC ayrıca bu kişilerin Türkiye sınırından geçerek Suriye'ye gittiklerinin tahmin edildiğini, ailelerin ise Gaziantep'e çocuklarını bulmaya gittiklerini kaydetti. 

İngiltere Dışişleri Bakanlığından ise söz konusu ailelere konsolosluk desteği verildiği ifade edildi.

AA’da yer alan habere göre Suriye'ye ve Irak'a yaklaşık 600 İngiliz vatandaşının gittiği tahmin ediliyor. İngiliz hükümeti geçen ay yürürlüğe giren yeni terör yasasıyla havaalanlarında ve sınır noktalarında önlemlerin artırılacağını, sınır polisinin şüpheli gördüğü kişilerin pasaportlarına el koyabileceğini açıklamıştı. 

 

HABERE YORUM KAT