1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. 'İngiliz Askerlerini Öldüren Afgan Asker' Konuştu
İngiliz Askerlerini Öldüren Afgan Asker Konuştu

'İngiliz Askerlerini Öldüren Afgan Asker' Konuştu

Kendisini Talib Hüseyin olarak tanıtan kişi, "Afgan sivillerin bilerek öldürülmesine" öfke duyarak saldırıya yöneldiğini belirtip, tek başına yaptığı saldırının ardından Taliban'a katıldını söyledi.

16 Temmuz 2010 Cuma 16:35A+A-

Afganistan'da hafta başında üç İngiliz askerini öldürerek kaçan Afgan askeri olduğunu söyleyen bir kişi BBC'yle temasa geçerek, saldırısının İngiliz askerlerinin bu ülkedeki tutumlarına bir cevap olduğunu söyledi.

Kendisini Talib Hüseyin olarak tanıtan kişi, "Afgan sivillerin bilerek öldürülmesine" öfke duyarak saldırıya yöneldiğini belirtip, tek başına yaptığı saldırının ardından Taliban'a katıldını söyledi.

Helmand vilayetindeki bir üste askerlerden birini yatağında, diğer ikisini ise kumanda odasına fırlattığı roket ile öldüren ve İngiltere tarafından eğitilen Afgan askeri kaçmayı başarmıştı.

Taliban da yaptığı açıklamada bir askerin saflarına katıldığını ve güvenli bir yerde Taliban korumasında olduğunu duyurmuştu.

Kabil'deki BBC bürosu, iletişim kuran kişinin saldırıyı düzenleyen asker olduğunu düşünmek için güçlü nedenlere sahip olduğunu söylüyor.

İngiltere savunma bakanlığı ise İngiliz askerlerinin sivilleri öldürdüğü ve intihar saldırılarında bulunduğu iddialarının saçma olduğunu duyurdu.

Taliban, saldırıdan 48 saat sonra BBC'nin Kabil bürosuyla temasa geçerek, eski Afgan askere ulaşılabilecek bir cep numarası verdi.

BBC'nin aradığı numarayı açan kişi, adının Talib Hüseyin olduğunu, 21 yaşında olduğunu ve Afganistan'ın Gazne vilayetinden bir Hazar olduğunu söyledi.

Saldırı ilk değildi

Bu, Afgan askerlerin İngiliz askerlere saldırdığı ilk vaka değildi.

2009'da 5 İngiliz askeri, kamplarında dinlendikleri sırada bir Afgan polisi tarafından öldürülmüştü.

2008'de de iki İngiliz askeri bacaklarından vurulmuştu.

BBC savunma muhabiri Caroline Wyatt, bu olayın Afganistan'da verilen kayıplar tartışmasını alevlendireceğine işaret ediyor.

Batı'nın Afgan ordusunun eğitimine endekslenen Afganistan'dan çıkış stratejisi bu saldırı ile yeniden sorgulanacak gibi görünüyor.

İngiltere 2006'dan bu yana Afganistan'da 130 bin asker eğitti.

BBC

HABERE YORUM KAT

1 Yorum