1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. AFGANİSTAN

  4. İngiliz Askerleri Pes Etti, Helmand'dan Çekiliyor
İngiliz Askerleri Pes Etti, Helmanddan Çekiliyor

İngiliz Askerleri Pes Etti, Helmand'dan Çekiliyor

İşgalci İngiliz birliklerinin Taliban direnişi karşısında büyük kayıp verdiği Afganistan'ın Helmand vilayetindeki Sangin bölgesinden çekilecekleri bildirildi. Bölge ABD'lilere devredilecek.

07 Temmuz 2010 Çarşamba 14:29A+A-

Afganistan'daki İngiliz askerlerinin, 2001'den bu yana 99 kayıp verdikleri Helmand vilayetinin en tehlikeli bölgelerinden Sangin'den ayrılıp, bölgede sorumluluğu Amerikan güçlerine devredecekleri bildirildi.

İngiliz Guardian gazetesi ve BBC'nin haberlerine göre, İngiltere Savunma Bakanı Liam Fox'un bugün Avam Kamarası'nda yapacağı konuşmada, İngiliz askerlerinin yıl sonuna dek bölgeden ayrılabileceklerini duyurması bekleniyor. İngiltere Savunma Bakanı Liam Fox'un, ülkesinin Helmand'ın orta kesiminde yoğunlaşacağını, vilayetin kuzeyiyle güneyini Amerikan güçlerine bırakacaklarını duyuracağı sanılıyor.

"EN ÖLÜMCÜL YER"

Afganistan'da bugüne dek ölen 312 İngiliz askerinden 99'u, Sangin'de ölmüştü.

Aynı zamanda bir afyon üretim merkezi olan Sangin, "Afganistan'da NATO askerleri için en ölümcül yer" olarak nitelendiriliyor. İngiliz ordusu, Sangin'de İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana en şiddetli çatışmalara girmişti. Afganistan'ın Helmand vilayetinde, 8 bin İngiliz askeri bulunuyor.

Helmand'da geçen ay NATO güçlerinin komutanlığını da Amerikalı Tümgeneral Richard Mills üstlenmişti.

Guardian gazetesine göre, İngiliz askerlerinin Sangin'den ayrılmalarının yeni soruları gündeme getirmesi muhtemel. Gazete bunların başında da, bugüne dek Sangin'de tutunmanın verilen can kayıplarına değip değmediğinin geldiğini kaydetti.

Guardian "Cehennemde geçen 4 yıldan ve 100'den fazla ölümden sonra, Taliban hala yenilgiye uğratılmış değil" yorumuyla verdiği haberde, Sangin'deki askerlerin yerini, Helmand'da bulunan 20 bin Amerikan askerinden bazılarının alacağı belirtildi.

HABERE YORUM KAT