1. HABERLER

  2. HABER

  3. İnfaz Öncesi İmamın Arkasında Teravih Kılmışlar
İnfaz Öncesi İmamın Arkasında Teravih Kılmışlar

İnfaz Öncesi İmamın Arkasında Teravih Kılmışlar

Hakkari’de cami imamı Aziz Tan’ın katledilmesiyle ilgili telefon görüşmeleri yayınlandı. Katiller bir gün önce imamın arkasında teravih kılmışlar.

06 Eylül 2010 Pazartesi 16:57A+A-

Aksiyon dergisinin bu haftaki sayısında yayınlanan bir haberde ilginç iddialar yer aldı. Habere göre PKK, imam Aziz Tan hakkında 'Kürt vatandaşların dinî duygularını istismar ederek ajanlaştırmaya çalıştığı' iddiasıyla 'infaz' kararı çıkarmış. Buna göre, cinayeti Dilşat kod adlı Muhittin Yılmaz ile başka bir PKK'lı işledi.

'İnfaz' kararı örgütün Botan grubu olarak bilinen ve daha çok Hakkâri civarında eylem yapanlarca verildi. İmamı katleden Dilşat kod adlı kişinin hem kırsalda hem de şehirde faaliyet yürüttüğü ve infaza katılanların Toyota ciplerle şehre getirilip götürüldüğü belirtiliyor.

Dilşat, M.E. isimli şahsa, Tan'ı nasıl ve neden öldürdüklerini de anlatıyor. Dilşat, M.E.nin, "İmamdan ne istediniz?" sorusu karşısında onun Hakkâri'deki gençleri sokak eylemlerinden uzaklaştırdığını söylemiş. Yani imam Tan, camiye gelen gençlere devlet güçlerine taş atmamalarını, okumalarını tavsiye ediyordu. Çocuklara örgütten uzak durmalarını, bu işin sonu olmadığını, örgütün Kürt halkına acı ve ızdıraptan başka bir şey vermediğini anlatıyordu.

Dilşat ve beraberindekiler cinayet öncesinde Aziz Tan'ı adım adım takip etmiş. İşte M.E.nin anlatımıyla olayın gelişimi:

"İmam, teravih namazından önce verdiği vaazda 'Ramazanda ölenler cennete gider' demiş. Dilşat bana 'Onu cennete gönderdim' dedi. Bunu söylerken hep beraber kahkaha attılar. Cinayet gecesi abdestsiz olarak teravih namazına gitmişler. Cemaatin arasında namaz kılıyormuş gibi hareket etmişler. Hatta uzun süre camide kaldıkları için pişman olduklarını söyleyerek tekrar kahkaha attılar. Dilşat, eylemden önce Şenler yokuşuna pusu attıklarını ve sabah namazına giderken imama 7 kurşun sıktıklarını söyledi. İmamların kediler gibi 7 canlı olduğunu, bu yüzden 7 kurşun atarak imamın 7 canını öldürdüğünü belirtti. Dilşat'ın sıktığı kurşunlardan 4'ü kafasına, 1'i göğsüne isabet etmiş."

HABERE YORUM KAT

1 Yorum