1. HABERLER

  2. HABER

  3. İnegöl Karıştı: Yaralılar ve Gözaltılar Var
İnegöl Karıştı: Yaralılar ve Gözaltılar Var

İnegöl Karıştı: Yaralılar ve Gözaltılar Var

Bursa'nın İnegöl ilçesinde ellerinde bıçak ve sopalarla kahvehaneye giren üç kişi, beş kişiyi bıçakla yaraladı. Vali, gece boyunca yaşananları 'provokasyon' olarak niteledi.

26 Temmuz 2010 Pazartesi 11:08A+A-

Alınan bilgiye göre, isimlerinin Mehmet Şerif S, Mehmet S ve Şenol S olduğu öğrenilen üç kişi, ellerinde sopa ve bıçaklarla Orhaniye Mahallesi Çinili Cami yanında bulunan bir kahvehaneye girdi. Kahvehanede oturanlar ile bu kişiler arasında henüz belirlenemeyen bir nedenle kavga çıktı.

Kavgada Selahattin O, Metin B, Şaban D ve isimleri henüz belirlenemeyen iki kişi bıçakla yaralandı. Olayın ardından kahvehaneye giren üç zanlı gözaltına alınırken yaralılar İnegöl Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.

Bu sırada yaralıların çok sayıdaki yakını hastane bahçesinde toplandıktan sonra zanlıların bulunduğu polis merkezi önüne geldi. Topluluk, polislerden, içeride bulunan Mehmet Şerif S, Mehmet S ve Şenol S'yi kendilerine vermelerini istedi.

Taleplerinin kabul edilmemesi üzerine çevrede bulunan ve zanlılara ait olduğu tahmin edilen aracı taşlayan grup, sakinleşmeyince biber gazı sıkılarak durdurulmak istendi. Polis ekipleri, buna rağmen dağılmayan kalabalığı bölgeden uzaklaştırmak için havaya ateş etti.

Öfkeli kalabalık, polis merkezi önünde uzun süre bekledi.

KALABALIK POLİSLE ÇATIŞTI

Alınan bilgiye göre, Orhaniye Mahallesi Çinili Cami yanında bulunan bir kahvehanede meydana gelen bıçaklı kavganın ardından zanlıların bulunduğu polis merkezi önünde toplanan kalabalık ile güvenlik güçleri arasında yaşanan gerginlik devam ediyor. Tüm uyarılara rağmen dağılmayan grup, bir polis ve zabıta aracını yaktı, bir banka şubesinin camlarını kırdı ve ambulanslara taş attı. Güvenlik güçleri ilçenin giriş ve çıkışlarında önlem aldı.

Öfkeli kalabalığın dağıldığı ve olayların yatıştığı bildirildi. Çıkan olaylarda emniyet ve zabıta ekiplerine ait en az 7 araç ateşe verildi. İtfaiye ekipleri, yer yer süren araç yangınlarına müdahale etti. Ters dönen ve yanan araçlarda büyük maddi hasar meydana geldi.

250 KİŞİLİK BİR GRUP DAĞILMADI

Bursa'nın İnegöl ilçesinde üç kişinin beş kişiyi bıçakla yaralamasının ardından eylem yapanların büyük bölümü evlerine geri döndü.

Orhaniye Mahallesi Çinili Cami yanında bulunan bir kahvehanede yaşanan bıçaklı kavganın ardından zanlıların bulunduğu polis merkezi önünde toplanan kalabalıktakilerin büyük bölümü, uzun süren çabaların ardından eylemden vazgeçmeleri için ikna edildi.

Bursa ve ilçelerinden istenen takviye kuvvetler İnegöl'e geldi. Tüm uyarılara rağmen halen ikna edilemeyen yaklaşık 250 kişilik bir grup ise çevredeki araç ve binalara zarar veriyor. Ambulansların camlarını kıran topluluk, servis aracını ateşe verdiği bir alışveriş merkezinin içine girmeye çalıştı.

Şu ana kadar çıkan yaşanan olaylarda yaralanan yaklaşık 20 polis İnegöl Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Bacak ve kollarında yaralar bulunan polislerden dokuzu tedavi için Bursa'ya gönderilirken gözünden yaralanan bir polis memuru da Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne sevk edildi.

Bu arada ilçeye gelen Bursa Valisi Şahabettin Harput, Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile kaymakamlıkta yaptığı görüşmenin ardından olay yerini incelemeye gitti. Olaylar ilk saatlere göre azalmakla birlikte henüz sona ermedi.

VALİ HARPUT: BU BİR PROVOKASYONDUR

Bursa Valisi Şahabettin Harput, İnegöl'de meydana gelen olaylarla ilgili olarak, "Bu bir oyundur. Bu bir provokasyondur. Zaten eylemin ön planında alkollü şahısların olması dikkat çekici" dedi.

Bursa'nın İnegöl ilçesinde, 3 kişinin 5 kişiyi bıçaklamasıyla büyüyen şiddet olaylarının ardından Vali Harput, Ak Parti Bursa Milletvekili Sedat Kızılcıklı, İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa İl Emniyet Müdür vekili Arif Okçu ve Bursa İl Jandarma Alay Komutanı Albay Fahri Cici, olay yerinde incelemelerde bulundu.

10'u aşkın polisin hafif yaralandığı bilgisini veren Vali Harput, "Eylemleri çıkardığı iddia edilen 7 kişi gözaltında. Olayın aslı, alacak – verecek kavgası. Basit ve adi bir olay, akıl ve mantık dışı gelişince bu noktaya gelinmiş. 8 aracımız hasar gördü. İşin ilginç yanı, bu eylemi yapanlar vatanını milletini seven insanlar. Ama devletin polisine saldırdılar, karakoluna saldırdılar, belediyesine saldırdılar" diye konuştu.

Harput, halkın ve güvenlik güçlerinin sağduyusuyla olayların bastırıldığını sözlerine ekledi.

25 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Olaylarla ilgili 25 kişinin daha gözaltına alındığı bildirildi.

Güvenlik güçleri, kamera kayıtlarından olaya karıştığı belirlenen 25 kişiyi ev ve iş yerlerinde gözaltına aldı. Böylece, olayla ilgili gözaltına alınanların sayısı 32'ye yükseldi. İnegöl Merkez Polis Merkezinde ifadesi alınan zanlıların daha sonra Bursa Emniyet Müdürlüğüne götürüldüğü öğrenildi.

Emniyet müdürlüğü yetkilileri, olayla ilgili kamera kayıtlarının incelenmesine devam edildiğini, gözaltına alınanların sayısının artabileceğini bildirdi.

Olayların meydana geldiği bölge, yakılan araçların kaldırılmasının ardından belediye ekiplerince temizlendi.

(Cihan)

HABERE YORUM KAT

10 Yorum