1. HABERLER

  2. HABER

  3. “İnancıma Saygı İstiyorum Komutanım”
“İnancıma Saygı İstiyorum Komutanım”

“İnancıma Saygı İstiyorum Komutanım”

Adana İl Jandarma Komutanlığı’nda askerliklerini yapan erbaş ve erler arasında yapılan bir ankette çarpıcı cevaplar verildi.

10 Şubat 2011 Perşembe 06:01A+A-

Adana İl Jandarma Komutanlığı'nda bir anket düzenlenerek, askerlerden sıkıntılarının, şikayetlerinin olup olmadığı, varsa bunların yazılması istendi. Askerler yattıkları yerden, yedikleri yemeklerden değil, inançlarına saygı gösterilmemesinden şikayetçi oldular. Komutanlarının geçtiğimiz yılki Cumhuriyet Resepsiyonunu başörtülü davetlileri görünce terk ettiklerini hatırlatan erler, kendi ailelerinin de başlarının kapalı olduğunu; komutanlarının bu tavırları ile kendilerine de hakaret etmiş olduklarını bildirdiler.

Akit'in edindiği bilgilere göre Adana İl Jandarma Komutanlığı'nda 12.11.2010 tarihinde bir anket düzenlendi. Anket İl Jandarma Komutanı J. Kurmay Albay Özer Güneş tarafından ilçe jandarma komutanlıklarında görev yapan erbaş ve erler arasında gerçekleştirildi. Albay Güneş, erlerin yemek, giyecek, yatacak yer gibi konularda herhangi bir sıkıntılarının olup olmadığını öğrenmek için yaptırdığı ankette beklemediği cevaplar aldı. Ankete katılan erler, geçtiğimiz yıl komutanlarının başörtülü davetlileri gerekçe göstererek 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı resepsiyonunu terk etmelerinden duydukları rahatsızlığı dile getirdiler. Askerler yattıkları yerden, yedikleri yemekten değil, inançlarına saygı gösterilmemesinden şikayetçi olduklarını ifade ettiler.

RESEPSİYONU TERK ETMİŞLERDİ

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl Cumhuriyet'in 87. yılı kutlamaları çerçevesinde, Adana Valisi İlhan Atış'ın ev sahipliğinde Hilton Oteli'nde Cumhuriyet resepsiyonu düzenlenmiş; 6. Kolordu ve Garnizon Komutanı Korgeneral Mehmet Eröz, Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Ali Lapanta ile İl Jandarma Komutanı Kurmay Albay Özer Güneş'in de aralarında bulunduğu komutanlar, salonda başörtülü davetlileri görünce resepsiyonu terk etmişti. Konu basında geniş yer almıştı.

"BİZİM AİLELERİMİZİN DE BAŞI KAPALI KOMUTANIM"

Anket, komutanların bu tavrının aynı ilde görev yapmakta olan askerlerin de dikkatinden kaçmadığını gösterdi. Özer Albay'ın yaptırdığı ankette bazı erler, yattıkları yerden, yedikleri yemeklerden değil, inançlarına saygı gösterilmemesinden şikayetçi olduklarını bildirdiler. Erler, kendi ailelerinin de başlarının kapalı olduğunu; resepsiyonu terk eden komutanların böylelikle kendilerine de hakaret etmiş olduklarını belirttiler.

İnancıma saygısızlık

"Benim şikayetlerim yattığım yataktan, yediğim yemekten değil. Benim şikayetim komutanlarımızdan. Komutanlarımız bizden saygı ve sevgi beklerken, bizim inançlarımıza saygı göstermemeleri beni en çok üzen şey. Benim anam ve bacım da başörtülü. Alay komutanımızın başörtülüler var diye cumhuriyet partisini (balosunu) terk etmesi benim inancıma ve akrabalarıma saygısızlık. Peygamber Ocağı diye geldiğimiz askerde iki rekat namazı bile rahatça kılamamam beni askerlikten soğuttu. Canım sıkıldı, psikolojim bozuldu diyen askere hemen çarşı izni veriliyor. Benim her Cuma psikolojim bozuluyor. Bana da Cuma günleri izin verin, hem öyle gün boyu değil, sadece bir saat. Benim bütün isteğim inancımıza komutanlarımız tarafından saygı gösterilmesi. Bana saygı göstermeyene ben niye saygı göstereyim."

Komutanlarımız baloyu terk ederek bize de hakaret etmiş oldu

"Komutanlarımız bize hiç saygı göstermeden bizden saygı bekliyor. Mesela Cumhuriyet Bayramında komutanlarımız valinin verdiği baloya gidip başörtülüler var diye terk ettiler. Benim annem de başörtülü ve asker arkadaşlarımın çoğunun akrabaları başörtülü. Komutanlar baloyu terk ederek bize ve arkadaşlarımıza hakaret etmiş olmuyor mu? Lafa gelince Peygamber Ocağı diye komutanlarımız bize söylüyor, bura ne biçim Peygamber Ocağı ki O'nun emirlerine hakaret ediliyor? Namaz kılan insana kaytarmak için namaz kılıyor diye izin verilmiyor. Dinimiz olmasa Allah korusun bir savaş olsa askeri cepheye nasıl gönderip canını vermesini isteyeceksiniz? Çünkü biz şehit olacağız diye canımızı veriyoruz. Ama komutanlarımız dinimizin emrine tahammül göstermiyorlar. Ben artık askeriyenin Peygamber Ocağı olduğuna inanmıyorum. Çünkü burada askerler dinin emirlerini yerine getirirken ya dalga geçiliyor ya da engellenmeye çalışılıyor."

FATİH AKKAYA / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT