1. HABERLER

  2. HABER

  3. IMF Başkanı Hapiste Üçüncü Gününde
IMF Başkanı Hapiste Üçüncü Gününde

IMF Başkanı Hapiste Üçüncü Gününde

IMF'nin başkanı Dominique Strauss-Kahn, ABD'de bir otel görevlisine cinsel taciz suçlamasıyla çıkarıldığı mahkemede kefalet talebi reddedildiği için, hapiste üçüncü gecesini geçiriyor.

17 Mayıs 2011 Salı 09:59A+A-

Strauss Kahn, Amerika'nın en sıkı cezaevlerinden birinin olduğu Rikers Adası'na nakledildi.

Yargıç, IMF Başkanı'nın Amerika'yı terkedebileceği endişesiyle tutulduğunu söyledi. Mahkemeye yorgun ve traşsız çıkan Strauss-Kahn, yedi suçlamayla karşı karşıya. Masum olduğunu söyleyen IMF Başkanı, suçlu bulunursa, 25 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

IMF sözcüsü Caroline Atkinson ise kurumun, zor bir dönemden geçilse de çalışmalarına aralıksız devam edeceğini vurguladı.

Atkinson, konuyla ilgili bilgilendirilen İcra Kurulu'nun gelişmeleri takip ettiğini bildirdi.

Öte yandan Dominique Strauss- Kahn, tutuklu olduğu için Brüksel'deki Avrupa Birliği maliye bakanları toplantısına katılamadı.

Toplantıda, Portekiz'e 110 milyar dolarlık yardım paketi onaylandı. Yunanistan ve İrlanda'nın ardından yardım edilen üçüncü ülke, Portekiz oldu.

Kaldığı otelin kadın görevlisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla Cumartesi günü gözaltına alınan IMF başkanı Dominique Strauss-Kahn dün New York'ta hakim karşısına çıktı.

Avukatları Strauss-Kahn'ın serbest kalması için 1 milyon dolar kefalet ücreti ödemeyi teklif etti.

Ancak mahkeme heyeti talebi reddetti ve Strauss-Kahn'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

IMF Başkanı 20 Mayıs Cuma günü yapılacak duruşmaya kadar tutuklu kalacak.

Strauss Kahn, Fransa'da gelecek yılki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Sosyalist kanadın güçlü adaylarından biri olarak görülüyordu.

Bir iddia daha

IMF Başkanı Dominique Strauss-Kahn hakkında bir tecavüz suçlaması daha ortaya çıktı.

Fransız yazar Tristane Banon, Strauss-Kahn'ın 2002 yılında yaptıkları röportaj sırasında kendisine tecavüz etmeye kalkıştığını açıkladı.

Banon dava açmayı düşündüğünü söyledi.

Uluslararası Para Fonu IMF'nin başkanı Dominique Strauss-Kahn, New York'ta kaldığı otelin kadın görevlisine cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla Cumartesi günü gözaltına alındı.

62 yaşında ve evli olan Strauss-Kahn, Paris'e gitmek üzere bindiği Air France uçağında kalkıştan kısa bir süre önce gözaltına alınırken, polis IMF yetkilisine tecavüz girişiminin de aralarında bulunduğu üç suçlamanın yöneltildiğini açıkladı.

Diğer suçlamalar ise, tecavüze kalkışma ve zorla alıkoyma.

Avukatı Kahn'ın suçsuz olduğunu savunacağını söyledi.

Fransa'nın eski Maliye Bakanı olan Kahn'ın gelecek yıl Fransa'da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Nicolas Sarkozy'ye karşı Sosyalistlerin adayı olarak yarışma şansı yüksek bir olasılık olarak görülüyordu.

BBC'nin Paris'teki muhabiri Hugh Schofield, Strauss-Kahn'ın kamuoyu yoklamalarında Sarkozy'ye karşı bir üstünlüğü olduğunu aktarıyor.

Ancak muhabirimiz, olayın Kahn'ın olası seçim şansını yok edebileceğine de dikkat çekiyor.

Polis sözcüsü, olayın mağduru kadının 32 yaşında olduğunu söyledi.

Polis sözcüsü Paul Browne, Manhattan'da Tiems Meydanı'ndaki Sofitel'de yaşanan olayla ilgili olarak şunları anlatıyor:

''Otel'deki bir kadın çalışanın lüks süit odalardan birinde kalan bir müşterinin saldırısına uğradığı ve zanlının kaçtığına ilişkin bir telefon ihbarı aldık. Kat hizmetlisi olan kadın, odaya kilitlendiğini ve cinsel saldırıya uğradığını söylüyor. Polis, JFK Havaalanı yetkilileriyle temasa geçerek uçağın kalkışının geciktirilmesini talep etti ve havaalanına giderek zanlıyı gözaltına aldı. Eğer, görevlilerimiz 10 dakika gecikmiş olsaydı, zanlının uçağı kalkmış, kendisi de Fransa'ya doğru yola çıkmış olacaktı.''

Browne, hafif yaralı olduğunu söylediği kadının hastanede tedavi altına alındığını da söyledi.

Polis, Strauss-Kahn'ın otelden aceleyle çıktığını, bazı özel eşyalarıyla cep telefonunu odada bıraktığını da söylüyor.

Strauss-Kahn, Fransa'da 2006'da Sosyalist Parti liderliği için girdiği yarışı Segolene Royale'e kaybetmiş, ertesi yıl da IMF Direktörlüğü'ne atanmıştı.

Kahn, 2008 yılında emrinde çalışan bir kadınla ilişkisi nedeniyle de IMF İcra Kurulu tarafından ''ciddi bir muhakeme hatası yapmakla'' suçlanmış, ancak ilişkinin her iki tarafın rızasıyla gerçekleştiğinin altını çizmişti.

Kahn, bu skandal nedeniyle hem IMF çalışanlarından hem de eşi Anne Sinclair'den özür dilemişti.

Kaynak: BBC

HABERE YORUM KAT