1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'İmam Hatiplerdeki Öğrenci Sayısı 1 Milyona Ulaştı'
'İmam Hatiplerdeki Öğrenci Sayısı 1 Milyona Ulaştı'

'İmam Hatiplerdeki Öğrenci Sayısı 1 Milyona Ulaştı'

Erdoğan, Gaziantep Üniversitesi Sani Konukoğlu İlahiyat Fakültesi'nin açılışını gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İmam hatiplerdeki öğrenci sayısı 1 milyona ulaştı" dedi.

07 Mart 2015 Cumartesi 23:45A+A-

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İmam hatiplerdeki öğrenci sayısı 1 milyona ulaştı. 60 binden 1 milyona... Bu, bir şeyi gösteriyor. Bu, bir talep meselesi. Demek ki bu ülkede bizim vatandaşımızda bu konuda bir açlık vardı ki, imkan, zemin hazırlanınca yavrularını meslek liselerine, imam hatiplere gönderdiler" dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep Üniversitesi Sani Konukoğlu İlahiyat Fakültesi'nin açılışını gerçekleştirdi.

Erdoğan, açılışta yaptığı konuşmada, fakülte binasının dış görüntüsünden çok etkilendiğini belirterek, öğrencilerin bu fakültede aldıkları eğitimle geleceğe özgüvenle yürüyeceğini söyledi. Öğrencilere, "İnşallah burası sizlerin bilgi ve hikmet yuvası olsun" diye seslenen Erdoğan, irfansız ilmin anlam taşımadığını dile getirdi. 

28 Şubat'ın sonrasında imam hatiplerdeki öğrenci sayısının 60 bine düştüğüne dikkati çeken Erdoğan, "O dönem, bizler için imam hatipli 4 evlat sahibi olan, imam hatipli bir cumhurbaşkanı için, bizim için hüzün olmuştu. Şu anda Rabbimize hamd ediyorum, imam hatiplerdeki öğrenci sayısı 1 milyona ulaştı. 60 binden 1 milyona... Bu, bir şeyi gösteriyor. Bu, bir talep meselesi. Demek ki bu ülkede bizim vatandaşımızda bu konuda bir açlık vardı ki, imkan, zemin hazırlanınca yavrularını meslek liselerine, imam hatiplere gönderdiler" diye konuştu. 

İmam hatiplerde öğretmen açığı olduğunu dile getiren ve bu açığın giderilmesi gerektiğine işaret eden Erdoğan, ilahiyat fakültelerinden mezun olacak kaliteli, iyi yetişmiş hocalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Lisans öğrencilerinin yurt dışına giderek daha güçlü bir şekilde yetişmesini istediğini kaydeden Erdoğan, lisans üstü ve doktora öğrencilerinin de gerek YÖK, gerek Hükümet, gerekse vakıf destekleriyle yurt dışına gidebileceğini ifade etti. 

Konukoğlu ailesinin de vakıf hizmetleriyle büyük gayret gösterdiğini aktaran Erdoğan, fakültenin yapımını sağlayan aileye teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yatırımların bundan sonra da devam etmesini istedi.

Abdülkadir Konukoğlu'nun 5 cami yapımıyla ilgili protokol imzalanacağını söylemesi üzerine Erdoğan, şunları kaydetti:

"5 cami için Diyanet İşleri Başkanımla imzalayacak ama bir de benim daha önce aldığım bir söz var, Gaziantep'te yeni bir stat yapılıyor. Mevcut stadın yerine de 10 bin kişi kapasiteli büyük bir cami, bir cuma camisi yapılacak. Bu konu ile ilgili çalışmaları, gerek Belediye Başkanımız Fatma Hanım gerekse Konukoğlu ailesi takip ediyorlar. Konukoğlu ailesine ve Gaziantep'e yakışır bir cami olacak inşallah." 

Diğer konuşmalar

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da açılışta yaptığı konuşmada fakültenin kente ve kentin ilim ve irfanına hayırlı katkılarda bulunacağını söyledi. Eğitime katkıda bulunan hayırseverlere teşekkür eden Avcı, "Gaziantep hayırseverlerin eğitime katkıları bakımından bereketli bir şehir. İnşallah bu daha da artacak" dedi. 

Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya da açılışı yapılan eserin üniversiteye kazandırılmasında emeği geçenlere teşekkür ederek fakültenin hayırlı olmasını diledi. 

Sanko Holding Onursal Başkanı Abdülkadir Konukoğlu da açılışı yapılan fakültenin, üniversite bünyesinde yaptırdıkları üçüncü fakülte olduğuna işaret ederek "Gaziantep'e böyle eserler kazandırmaya devam edeceklerini söyledi. 

Konuşmalardan sonra Aşrı Şerif okunmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, fakültenin hayırlı olmasını diledi. Allah'tan yeryüzünde zulme uğrayan bütün Müslümanlara sevgi, saygı ve kardeşlik ulaştırmasını dileyen Görmez, "Gazi şehrimiz, Suriyeli kardeşlerine ensar oldu. Onlara ensar olma yolunda bize güç ve kuvvet ver, Suriyeli kardeşlerimizi bir an önce salimen, özgür bir şekilde kuracakları ülkelerine dönmeyi nasip eyle Allahım" diye dua etti.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç, Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Gaziantep Valisi Ali Yerlikaya, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yavuz Coşkun, İlahiyat Fakültesi Dekanı Şehmus Demir ve Sanko Holding Onursal Başkanı Konukoğlu, kurdele keserek fakültenin açılışını gerçekleştirdi. Fakültenin bahçesinde kendisini bekleyenlerin yanına giden Erdoğan, öğrencilerle sohbet etti ve başarı diledi. 

  Erdoğan ve beraberindekilerin fakülteyi ziyaretleri basına kapalı gerçekleşti. Öğrenciler, fakülteden ayrılırken Erdoğan'a annesi ile fotoğrafının, kara kalem resmini hediye etti. 

AA

HABERE YORUM KAT