1. HABERLER

  2. BASIN AÇIKLAMASI

  3. İmam Aziz TAN’ın Katillerini LANETLİYORUZ…
İmam Aziz TAN’ın Katillerini LANETLİYORUZ…

İmam Aziz TAN’ın Katillerini LANETLİYORUZ…

Hâkkâri ilinde öldürülen İmam Aziz Tan için Bugün Saat:13.00'da Mazlumder Binasında VAHÖP platformu Basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasını platform adına Fuat DEĞER okudu

29 Ağustos 2010 Pazar 02:02A+A-

Basın açıklamasının tam metni:

İmam Aziz TAN'ın Katillerini LANETLİYORUZ…

Hakkâri İli Hacı Sait Camii'nde görevli 25 yıldır imamlık yapan Evli ve 6 çocuk babası Aziz Tan'ın öldürülmesini nefretle kınıyoruz. Sabah namazını kıldırmak üzere evden çıktıktan sonra hain bir şekilde işlenen bu cinayetin derhal aydınlatılması ve faillerinin bulunmasını devlet ricalinden bekliyoruz.

Bu cinayet, kamuoyunda infial ve endişe oluşturduğu gibi bizlere, faili meçhul olayların yaşandığı geçmişteki karanlık dönemleri hatırlatır olmuştur.

Hakkâri Valisi Muammer Türker, öldürülen imam Aziz Tan'ın, bir kısım insanlar tarafından tehdit edildiğine dair ellerinde belge bulunduğunu ifade etmiştir. Öyleyse devlet ya failleri ve belgeleri açıklasın ya da tehdit edilmesine rağmen tedbir alınmamasının nedeni konusunda kamuoyunu tatmin edici cevaplar versin. Yok, eğer Valinin iddia ettikleri doğru ise işte o zaman sivil toplum örgütleri harekete geçmeli ve feveran etmelidirler.

Çatışmazlık sürecinde böyle bir cinayetin işlenmesi elbette çok yönlü düşünülmesi gereken oldukça manidar bir olaydır. Bu cinayeti kim işlemişse bilsin ki bu halkın, 80 öncesine dönmeye niyeti olmadığı gibi, yaşadığımız bölgenin bir zamanların Beyrut ve şimdiki Irak'a döndürülmek istenmesine de rızası olmayacaktır. Öyle bir ortamdan da kimse kazançlı çıkmayacaktır.

Özgürlük talep ve mücadelemizin her kesim için olması gerektiği bir zamanda yaşadığımızı ve tüm düşünüş,  ideoloji ve dinlere yataklık eden Mezopotamya gibi tarihi bir geleneğe sahip olduğumuzu da unutmamalıyız.

Bu nedenle biz Müslümanlar olarak 150 yıllık batılılaştırma, tek tipleştirilme ve öteki kılıp tahammül edememe politikalarına karşı vermiş olduğumuz mücadelemizin aynısını bundan sonra da sürdüreceğimizi deklare ediyor ve vahyin aydınlatıcı şemsiyesi altına çağrıyı yineleyen tüm müminleri bağrımıza bastığımız gibi imam Aziz Tan'ı da rahmetle anıyor ve katliamı gerçekleştirenleri lanetliyoruz.

Ramazan ayının bereketiyle Kürt Sorununun çözümünde oluşan bu barış havasının sürdürülmesi ve yıllardır yaşadığımız bölgede, karanlık ve iğrenç senaryolara mahkûm kılındığımız bu gibi faili meçhullerin tekrar yaşanmaması için tüm taraflara çözüm konusunda çağrımızı yineliyor, biz sivil toplum kuruluşlarının da bu konuda üzerine düşeni yapmaktan geri durmayacağının sözünü veriyoruz.

VAHÖP olarak, cinayetin bir an önce aydınlatılarak, faillerin yakalanmasını istiyor ve katledilen Aziz Tan'a bir kez daha rahmet ve mağfiret dilerken, başta ailesi ve yakınları olmak üzere bütün sevenlerine baş sağlığı diliyoruz.

Mazlumder Yön. Kur. Üyesi FUAT DEĞER

VAN HAK VE ÖZGÜRLÜKLER PLATFORMU (VAHÖP) BİLEŞENLERİ

Gökkuşağı Derneği   /  İnsan-Der  / Mazlumder  /  Memur-Sen    /  Umut Işığı Derneği/ Erdem-Der/ Anadolu Gençlik Derneği  /  Vim-Der/ Ka-Der / Verenel Derneği

HABERE YORUM KAT

1 Yorum