1. HABERLER

  2. HABER

  3. İki Kez Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis
İki Kez Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis

İki Kez Ağırlaştırılmış Müebbet Hapis

Donanma Komutanlığı'nda ele geçirilen belgelere ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı. 5 şüpheli için 2 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis isteniyor.

18 Mayıs 2011 Çarşamba 19:08A+A-

Gölcük Donanma Komutanlığında gizli bölmelerde ele geçirilen belgelere ilişkin yürütülen soruşturma tamamlandı.

İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen Poyrazköy Davası ile birleştirilmesi talep edilen iddianamede, Balyoz Darbe Planı davası tutuklu sanığı Koramiral Kadir Sağdıç'ın da aralarında bulunduğu 9'u asker 10 şüpheli yer alıyor. 5 kişi hakkında iki kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası isteniyor.

Döşemenin Altında 9 Çuval Belge Bulunmuştu

"Askeri Casusluk ve Şantaj Soruşturması" kapsamında Gölcük Donanma Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürlüğü'nde arama yapılmıştı. Yer döşemesinin altında bulunan 9 çuval dolusu belgelerin bir kısmı Balyoz Darbe Planı davasının görüldüğü mahkemeye gönderilirken, bir kısmı da soruşturma için savcılığa verilmişti.

İddianame Tamam

Poyrazköy Davası'nın devamı niteliğinde olan belgelere ilişkin İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Aksoy iddianameyi tamamladı.

5 Şüpheli Hakkında İki Kez Ağırlaştırılmış Hapis

İddianamede, Güney Deniz Saha Komutanı Koramiral Kadir Sağdıç'ın da bulunduğu 5 kişi hakkında 2'şer kez ağırlaştırılmış hapis, 5 kişi hakkında da terör örgütü üyeliğinden 10 yıla kadar hapis cezası talep edildi.

Sağdıç, Poyrazköy Davası'ndan tutuksuz, Balyoz Darbe Planı Davası'ndan ise tutuklu olarak yargılanıyor.

Yaklaşık 100 sayfalık iddianamede sanıklar "Cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Büyük Millet Meclisini ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek"le suçlanıyor.

Savcı Aksoy tarafından hazırlanan iddianame İstanbul Cumhuriyet Başsavcı vekili Fikret Seçen tarafından onaylandı. Başsavcılık iddianameyi Ulusal Yargı Ağı Projesi üzerinden Poyrazköy Davası'nın görüldüğü İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderdi.

Mahkemenin iddianameyi incelemek için 15 gün süresi buluyor.

TRT HABER

HABERE YORUM KAT