1. HABERLER

  2. HABER

  3. İki İsimden ABD Büyükelçisi'ne Tepki
İki İsimden ABD Büyükelçisine Tepki

İki İsimden ABD Büyükelçisi'ne Tepki

Ricciardone'nin Balyoz Davası ve Soner Yalçın ile ilgili açıklamalarına Başbakan Yardımcısı Arınç ve AK Parti Genel Başkanı Çelik'ten tepki geldi.

17 Şubat 2011 Perşembe 00:02A+A-

Amerika Birleşik Devletleri'nin yeni Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin, Balyoz Davası ve gazeteci Soner Yalçın'ın gözaltına alınması ile ilgili açıklamalarına tepki geldi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, büyükelçinin kendisine Türkiye'nin demokratikleşmesi adına atılan adımlardan övgüyle bahsettiğini belirterek, televizyon ve gazetedeki yayınlardan etkilenmiş olabileceğini söyledi.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik ise "Büyükelçiler bizim içişlerimize karışamazlar" dedi.

Ricciardone'nin kendisiyle yaptığı görüşmede Türkiye'nin demokratikleşmesi konusunda atılan adımları övgüyle karşıladıklarını ifade ettiğini kaydeden Arınç, şöyle devam etti:

"Şüphesiz gazetelerdeki televizyonlardaki yayınlardan etkilenmiş olabilir. Biz gazetecilerin kendi alanlarında ve kendi sahalarında yaptıkları işlerden dolayı kesinlikle suçlanmamalarını, cezaevine girmemelerini haklarında dava açılmamalarını arzu ediyoruz ama bu fikir ve ifade özgürlüğü içinde anlatılabilecek bir konudur. Bu faaliyetlerinin dışında bir takım eylemleri suç teşkil eden konu varsa o yargıyı ilgilendiriyor. Belki bu ayrıntıyı görmesi için sayın büyükelçinin biraz daha görev yapması lazım."

Ricciardone'nin sözlerine bir tepki de AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik'ten geldi. Çelik, "Bir büyükelçi toplantı yapıyor. Siz de 'Balyoz Eylem Planından dolayı asker içeri alındı, ne diyorsunuz?" diye sorduğunuzda 'niçin aldıklarını bilmiyorum demekten' daha tabii birşey olamaz. Elbette büyükelçiler bizim içişlerimize karışamazlar, bizim iç politikamızı dizayn edemezler. Bu konuda kendilerine biçilmiş alan, çizilmiş sınır vardır. Bu sınırda Amerikan büyükelçisi de olsa, Rus büyükelçisi de olsa orada durmak zorundadır" dedi.

TRT HABER

HABERE YORUM KAT