1. HABERLER

  2. HABER

  3. İhya-Der Kararı Beyazıt'ta Protesto Edilecek
İhya-Der Kararı Beyazıtta Protesto Edilecek

İhya-Der Kararı Beyazıt'ta Protesto Edilecek

İnanç ve ifade özgürlüğüne Balyoz darbesi olarak nitelenen İhya-Der kararı Peygamber Sevdalıları Platformu tarafından protesto edilecek.

25 Haziran 2011 Cumartesi 09:56A+A-

Peygamber Sevdalıları Platformu, Elazığ İhya-Der başkan ve üyelerinin hukuksuz bir şekilde cezalandırılmalarının Yargıtay tarafından onanmasına tepki göstermek için kitlesel basın açıklaması yapacak. Birçok kuruluşunun da destek vereceği eylem 26 Haziran Pazar günü öğle namazı sonrasında Beyazıt Meydanı’nda yapılacak. Özgür-Der de eyleme destek vereceğini açıkladı.

Yer: İstanbul Beyazıt Meydanı
Tarih: 26 Haziran Pazar 2011 (Öğle Namazı Sonrası)

DAVA SÜRECİ

Elazığ merkezli faaliyet yürüten İhya-Der mensuplarına karşı Nisan 2009'da açılan ve baştan sona hukuksuzluklarla dolu davada adeta ceza yağdırılmıştı.

Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nin 14 Ocak 2010 tarihinde sonuçlandırdığı davada, yasadışı Hizbullah örgütüne üye olmak suçlamasıyla, İhya-Der Genel Başkanı Muhammed Fatih Demirtaş'a 15 yıl, dernek üyesi 18 kişiye ise 7,5 yıl olmak üzere, toplam 19 kişiye 150 yıl hapis cezası verilmişti. Yargıtay 9. Ağır Ceza Mahkemesi de 15 Haziran'da görülen karar duruşması sonrası verilen cezaları onakıştı. Ç

ok sayıda sanığın yargılanmasına rağmen, savunmalar için yeterli süre verilmeksizin ve suçlamalarla ilgili gerekli delillendirmeler ortaya konulmaksızın 10 ay gibi kısa bir sürede sonuçlandırılan bu davada yasal bir derneğin izin alınarak gerçekleştirdiği etkinlikler örgüt faaliyeti kapsamında değerlendirilmişti.

İsrail'in Gazze saldırısını protesto için gıyabi cenaze namazı organize edilmesi, Mekke'nin Fethi yıldönümünün kutlanması, Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri, Kerbela faciasının anılması gibi etkinliklerin düzenlenmesi; söz konusu yargılamalara esas teşkil eden iddianamede İhya Der'in işlediği suçlar olarak tarif edilmişti.

HAKSÖZ-HABER

 

HABERE YORUM KAT

3 Yorum