1. HABERLER

  2. ETKİNLİK-EYLEM

  3. İHH, Şehitlerimizin Adlarını Yurtlarda Yaşatacak
İHH, Şehitlerimizin Adlarını Yurtlarda Yaşatacak

İHH, Şehitlerimizin Adlarını Yurtlarda Yaşatacak

İslam dünyasının çeşitli yerlerinden gelen âlimlere konuşan İHH Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail ile uzlaşma arayışı içerisinde olmadıklarını; İsrail’e bedel ödetmeye çalıştıklarını belirtti.

02 Temmuz 2010 Cuma 13:09A+A-

Üçüncü genel kurul toplantısını İstanbul'da düzenleyen Uluslararası Müslüman Âlimler Birliği (UMAB) üyesi yaklaşık 30 âlim, dün akşam İHH İnsani Yardım Vakfı'nda yemekli bir toplantıda bir araya geldi.

Toplantıda âlimlere konuşan İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, İsrail'in Mavi Marmara gemisine saldırısıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Yıldırım, İsrail ile uzlaşma arayışı içerisinde olduklarına dair basında çıkan iddiaları yalanladı. Yıldırım, "Biz İsrail ile uzlaşma arayışı içerisinde değiliz. İsrail'e yaptıklarının bedelini ödetmeye çalışıyoruz. İsrail, uluslararası mahkemelerde ve insanlık vicdanında kaybedecektir" dedi.

Suçlu tarafın İsrail olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Biz suçlu taraf değiliz ki uzlaşma arayışı içerisinde olalım. Sivil ve masum insanları uluslararası sularda öldüren İsrail'dir. İsrail devleti ile barış aramak gibi bir çabamız yok. 9 şehit ve 54 yaralı verdik. İsrail, bunların hesabını hukuk önünde verecek. İsrail, insanların vicdanlarında mahkûm olacak, yalnızlaştıracak" dedi.

İsrail hükümetiyle değil İsrail halkıyla diyalog içerisine girdiklerini belirten Yıldırım, şöyle konuştu: "İsrail halkı ile diyalog kuruyoruz. Çünkü İsrail yönetimi, halkını kandırıyor ve gerçekleri anlatmıyor. Onun için İsrail'deki kimi televizyonlara röportajlar verdik. Ve şu anda İsrail içerisinden de yönetimin bu tavrı eşleştirilir hale geldi. Ben tekrar söylüyorum artık dünyada hiçbir adalet ve vicdan sahibi İsrail'den korkmuyor. Şu anda dünyanın her tarafından İsrail aleyhine davalar açılıyor. İsrailli yöneticiler, Fransa, İngiltere ve daha birçok ülkeye rahat rahat gidemeyecekler. İlk başarımızı Fransa'da aldık. Fransa'da açtığımız dava sonucunda İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak Fransa'ya gidemedi. Programını iptal etmek zorunda kaldı. Onun için bizim söylediğimiz, biz İsrail devleti ile uzlaşma arayışında değiliz. İsrailli yetkililere bu yaptıklarını ödettirme peşindeyiz ve bu gördüğünüz âlimler İslam dünyasını temsil ediyor. İslam dünyası artık Filistin'in özgür olmasına karar vermiştir. Bir gün inşallah Mescid-i Aksa'da özgürce namaz kılacağız."

Filistinli Tutsaklar ve Gilad Şalit İçin Komisyon Kurulmalı

Bülent Yıldırım, gazetecilerin "Hamas'ın elinde esir tutulan İsrail askeri Gilad Şalit'in serbest bırakılması için aracı olmak gibi bir durumunuz var mı?" sorusuna şu cevabı verdi: "Öncelikli olarak biz hiçbir zaman Şalit için araya geliriz demedik. İsrailli gazeteci 'siz insani yardım vakfısınız, özgürlüklerin kısıtlanması ile de uğraşıyorsunuz. Gilad Şalit ile ilgili neden çalışmıyorsunuz' diye sorduğunda biz de kendisine İsrail'deki 11 bin Filistinli mahkûm ve Gilad Şalit için uluslararası bir komisyon kurarak çalışabiliriz ama bunun için İsrail hükümetinin bize başvurmasını bekliyoruz cevabını verdik. Onlara Filistinli mahkûmları da hatırlattık. Bunun üzerine İsrail'deki Türk Yahudi Cemaati bize bir yazılı metin gönderdi. Bu metin üzerine biz vakfımız olarak tartışmalar yapıyoruz. Öyle bir şeye henüz karar vermiş değiliz. Bugünlerde söylediğimiz şeylerin iyi algılanması lazım. Basında söylemediğimiz şeyler üzerinden tartışmalar yürütülüyor."

Gemiler Ne Zaman Gelecek?

Toplantıda gazeteciler İsrail elinde tutulan 3 geminin akıbetini sordu. Yıldırım, "Şu anda dışişleri bakanlığı bu konu ile ilgili çalışma yapıyor. 2 tane römorkör gönderecek. Bu römorkörlerin hazır olduğunu söylediler. 3 gemi çekilerek getirilecek. Ancak biz bu gemilerin bir komisyon tarafından tespit edilmesini istiyoruz. Çünkü eşyalarımızın hepsini gasp ettiler. Bunları uluslararası mahkemede tazminat konusu yapmak istiyoruz. Eğer sorun çözülürse gemiler 15 gün içerisinde burada olacak" dedi.

Yıldırım, şehit olan arkadaşlarının yaşadığı illerde onların adlarına birer yurt açacaklarını ifade etti. Yıldırım, "Bu şekilde Filistin şehitlerinin adı o illerde Filistin'in tapusu olacak" dedi.   

HABERE YORUM KAT

1 Yorum