1. HABERLER

  2. HABER

  3. İHH Kurban Çalışmasını Başlattı
İHH Kurban Çalışmasını Başlattı

İHH Kurban Çalışmasını Başlattı

İHH İnsani Yardım Vakfı, Kurban çalışmasını başlattı. Vekâlet yoluyla Kurban kesen İHH, bağış bedelini 300 TL olarak belirledi.

07 Ekim 2010 Perşembe 10:57A+A-

19 yıldır hayırseverlerin bağışladıklarıyla yurt içinde ve yurt dışında Kurban keserek ihtiyaç sahibi insanlara dağıtan İHH İnsani Yardım Vakfı, bu yıl 125 ülke ve bölgede Kurban çalışması yapacak.

Hayırseverlerin yapmış olduğu bağışlarla ağırlıklı olarak savaş, işgal, doğal afet ve fakirlik gibi kriz bölgelerinde Kurbanlar kesilecek.

İHH İnsani Yardım Vakfı Başkanı Bülent Yıldırım, vakıf olarak Kurban bağışlarını almaya başladıklarını belirtti. 1992 yılından beri vekâlet yoluyla Kurban kesen bir kuruluş olduklarını ifade eden Yıldırım, bunun sonucunda binlerce insanın güvenini kazandıklarını kaydetti.

Kurbanlıkları kesilen bağışçılara kısa mesaj atılıyor

"Kurban ibadet, paylaşmak, berekettir" sloganıyla çalışmayı başlattıklarını belirten Yıldırım, "Bağışçılarımızın kurbanlıklarını İslami usullere göre kesiyoruz. Kurbanlıklar kesildikten sonra bağışçılarımızın cep telefonlarına 'Kurbanınız kesildi, Allah kabul etsin' diye kısa mesaj atıyoruz. Onun için bütün bağışçılarımıza bağış yaparken mutlaka cep telefonlarını yazmalarını rica ediyoruz" dedi.

Kurbanın paylaşma ve dayanışmayı öne çıkaran bir ibadet olduğunu ifade eden Bülent Yıldırım, "Yılda bir kere de olsa binlerce ailenin evine et giriyor. Türkiye'deki bir insan, binlerce kilometre ötede hiç tanımadığı insanlar için Kurbanlıklar kesilmesini istiyor. Böylece Kurban aradaki fiziki mesafeleri eritiyor. Toplumsal dayanışma ve barışı öne çıkarıyor. Toplumları birbirine yaklaştırıyor, yabancılaşmayı engelliyor" şeklinde konuştu.

Nerelerde Kurban kesecek?

Ortadoğu'dan Afrika'ya, Balkanlardan Uzakdoğu'ya, Orta Asya'dan Latin Amerika'ya kadar dünyada 125 ülke ve bölgede, Türkiye'de ise 62 farklı ilde yoksulun, kimsesizin ve yetimin yüzü güldürülecek. İHH'nın Kurban organizasyonunda önceliği muhacir kampları, savaş ve doğal afet mağdurları, yetim yurtları, yaşlılar, kimsesizler, dullar, toplumun yoksulluk çeken kesimleri, okullar, medreseler ve hastaneler alıyor. Selin vurduğu Pakistan'da da Kurbanlar kesilerek afetzede ailelere dağıtılacak.

HABERE YORUM KAT