1. HABERLER

  2. HABER

  3. İHD: Bölgede Faili Meçhuller Yine Hortladı
İHD: Bölgede Faili Meçhuller Yine Hortladı

İHD: Bölgede Faili Meçhuller Yine Hortladı

İnsan Hakları Derneği (İHD), son olarak Mardin’de “Biz faili meçhulleri biliyoruz” açıklaması yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve “Bir tek siyasi faili meçhul cinayet kalmadı” diyen İçişleri Bakanı Beşir Atalay’a oldukça ilginç bir gönderme yaptı.

28 Aralık 2010 Salı 14:08A+A-

İnsan Hakları Derneği (İHD), son olarak Mardin'de "Biz faili meçhulleri biliyoruz" açıklaması yapan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve "Bir tek siyasi faili meçhul cinayet kalmadı" diyen İçişleri Bakanı Beşir Atalay'a oldukça ilginç bir gönderme yaptı. İHD tarafından hazırlanan raporda, Nisan 2010 tarihinden itibaren tam dokuz faili meçhul cinayet işlendiği belirtildi, bu olaylar detaylı olarak anlatıldı.

İHD: Faili meçhuller yine hortladı

Rapora göre Nisan 2010 tarihinden itibaren kaydedilen faili meçhul cinayetler şöyle:

» Metin Alataş: Gazete dağıtımı yapmak için 3 Nisan 2010'da evinden ayrılan ve kendisinden haber alınamayan Azadiya Welat Gazetesi'nin Adana Temsilciliği çalışanı Metin Alataş, 4 Nisan 2010'da Hıdırlı Mahallesi'ndeki bir bahçede portakal ağacına asılmış halde bulundu. Alataş, öldürülmeden önce Adana Savcılığı'na suç duyurusunda bulunmuş ve üç kişi tarafından takip edildiğini belirtmişti.

» Göçer Göktaş: Şırnak'ın Güneyce Köyü'nde geçici köy koruculuğu yapan Göçer Göktaş, 20 Nisan 2010'da Çırav Dağı'nda ensesinden vurulmuş olarak bulundu.

» Sinan Gülmüş: Van'ın Özalp İlçesi'ne bağlı Aşağı Tulgalı Köyü'nde yaşayan ve 30 Haziran 2010'da kaçak akaryakıt getirmek için İran'a geçtiği belirtilen Sinan Gülmüş (18), kimliği belirlenemeyen kişi veya kişilerce öldürüldü

» Engin Urak: İşkence edilerek öldürülmüş halde Hakkâri-Yüksekova karayolu üzerindeki Suüstü Köprüsü yakınlarında bulundu.

» Sahip Taşar: Şırnak'ta 29 Temmuz 2010'da Küçük Sanayi Sitesi'ne müşteri almak için giden taksi şoförü Sahip Taşar'ın (29) elleri bağlı ve kafası taşlarla ezilerek işkence edilmiş cesedi Siirt yolu üzerinde bulundu.

» İsmi belirlenemedi: Şırnak'ın İdil İlçesi'ne bağlı Ereban (Karalar) Beldesi'nin kırsal kesiminde 8 Ağustos 2010'da çobanlar tarafından kafasına tek kurşun sıkılarak infaz edilmiş sivil giyimli bir erkek cesedi bulundu.

» Aziz Tan: Hakkâri'de Pehlivan Mahallesi'ndeki Hacı Sait Camisi'nin İmamı Aziz Tan, 22 Ağustos 2010'da sabah namazını kıldırdıktan sonra, evine gitmek üzere sokakta yürürken silahlı saldırı sonucu öldü. Olayı PKK'nın yaptığı belirtildi, ama katiller bulunamadı.

» M. Emin Hezer: Şırnak'ın İdil İlçesi'nde 5 Eylül 2010'da imamlık yapan M. Emin Hezer, evine giderken kimliği belirsiz kişi veya kişilerin silahlı saldırısı sonucu öldürüldü.

» Ömer Karatay: Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nden 13 Temmuz 2010'da Adıyaman'ın Kömür Beldesi'ne bağlı Yaylapınar Köyü'ne sondaj kuyusu kazmak için giden Ömer Karatay (43) Taşköy yakınlarındaki ormanlık alanda çobanlar tarafından 13 Eylül 2010'da öldürülmüş olarak bulundu.

Muzaffer DURMAZ / TARAF

HABERE YORUM KAT