1. HABERLER

  2. HABER

  3. Iğsız'a, Cumaya Kadar Süre...
Iğsıza, Cumaya Kadar Süre...

Iğsız'a, Cumaya Kadar Süre...

'İnternet andıcı' soruşturması çerçevesinde ifadeye çağrılan 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız ve Genelkurmay Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu'nun da aralarında bulunduğu 19 kişiye cuma gününe kadar süre verildiği öğrenildi.

04 Ağustos 2010 Çarşamba 00:18A+A-

3 gün içinde Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelmeleri istenen şüpheliler, mazeretsiz olarak ifade vermezse haklarında 'zorla getirme' kararı çıkarılabilecek. Savcı Zekeriya Öz'ün yürüttüğü soruşturmada emekli Deniz Albay Recai Alkan, Deniz Yarbay Altunay Şahin, Deniz Binbaşı Fatih Koca, Deniz Binbaşı Cem Şimşek ve sivil memur Mehmet Bülent Sarıkahya'nın ev ve işyerlerinde arama yapıldı. Evi aranan sivil memur Sarıkahya'nın, 42 internet sitesinin 'domain'lerinin üzerine kayıtlı kişi olduğu iddia edildi. Sarıkahya, askerî savcılık tarafından hazırlanan Albay Dursun Çiçek iddianamesinde de belge temizleme işlemlerine katılmakla suçlanmıştı.

AK Parti'yi yıpratmak ve kara propaganda yapmak amacıyla Genelkurmay tarafından kurulduğu iddia edilen internet siteleriyle ilgili soruşturmada yeni bir aşamaya geçildi. İnternet siteleri, meçhul subay tarafından Kasım 2009'da gönderilen ihbar mailiyle ortaya çıkmıştı. Millete ve hükümete yönelik komplolar içeren "İrtica ile Mücadele Eylem Planı" belgesine ilişkin iddianamede de bahsedilen Genelkurmay'ın internet andıcı soruşturmasında 13'ü muvazzaf, 6'sı emekli olmak üzere toplam 19 kişi şüpheli olarak ifadeye çağrıldı. Ergenekon soruşturması kapsamında Genelkurmay'ın yürüttüğü psikolojik harekatın araçlarından biri olarak kullanıldığı iddia edilen internet siteleriyle ilgili soruşturmada 19 kişi şüpheli olarak ifade verecek. Şüphelilerin "Acil" koduyla çağrılmadığı bilgisine ulaşıldı.

Şüphelilerin, "Ergenekon örgütünün stratejisiyle paralel şekilde psikolojik harekât için internet siteleri kurulması, kara ve gri propaganda yapılması, bunun için kamu kaynaklarıyla bir ekibin istihdam edildiği" iddialarından sorgulanacağı öğrenildi. Çiçek de Haziran 2009'da çağrılara direnmiş ve en son 'zorla getirme' kararı ile yine Savcı Öz tarafından sorgulanmıştı. Ancak daha önce 'sahte çürük' davası tutuklu sanığı Albay Zeki Üçok'la ilgili delilleri karartmakla suçlanan Genelkurmay Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu ise ifade vermeye gelmemişti. Çubuklu'yu bu kez Savcı Öz çağırmış oldu. İnternet andıcı, millete ve hükümete yönelik komplo belgesiyle ilgili davanın tutuklu sanığı Dursun Çiçek'in çapraz sorgusunda gündeme gelmişti. Çiçek, bu sitelerde beyaz propaganda yapıldığını savunmuştu. Çiçek, irtica.org isimli siteyle ilgili de 'irtica' konusunun Genelkurmay 2. Bilgi Destek Şube Müdürlüğü'nün alanı olduğunu söylemişti. Savcılık, 2. Bilgi Destek Şube Müdürü İlker Ziya Göktaş'ı da ifadeye çağırdı.

4 AYRI NOKTADA ARAMA YAPILDI

'Kaos Planı' belgesinde imzası bulunan Albay Dursun Çiçek ile ilgili soruşturmada adı geçen muvazzaf askerlere de sorgu yolu gözüktü. Çiçek'in 3. Bilgi Destek şube müdürüyken amiri olan Tümgeneral Mustafa Bakıcı ve Genelkurmay karargâhında birlikte faaliyet yürüttüğü diğer şube müdürleri de sorgulanacak. Soruşturma kapsamında emekli Deniz Albay Recai Alkan ve Deniz Yarbay Altunay Şahin'in Gölcük Değirmendere'deki, Deniz Binbaşı Cem Şimşek'in Gölcük'teki, Deniz Binbaşı Fatih Koca'nın İskenderun'daki ve sivil memur Mehmet Bülent Sarıkahya'nın Ankara Çankaya'daki ev ve işyerlerinde dün arama yapıldı. Sivil memur Sarıkahya, 42 internet sitesinin 'domain'lerinin üzerine kayıtlı olduğu kişi. Sarıkahya ayrıca karargâhta yapılan belge temizleme işlemlerine de katılmıştı. Sarıkahya'nın Albay Çiçek'in yanında çalıştığı belirlenmişti. İfadeye çağırılan isimler şöyle: Orgeneral Hasan Iğsız, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, korgeneraller İsmail Hakkı Pekin, Mehmet Eröz, Tuğgeneral Hıfzı Çubuklu, Tümgeneral Mustafa Bakıcı, albaylar Orhan Güçlü, Sedat Özüer, Ziya İlker Göktaş, Dursun Çiçek, Hulusi Gülbahar, Cemal Gökçeoğlu, Altunay Şahin, Yarbay Fatih Koca, Binbaşı Cem Şimşek, Yüzbaşı Murat Uslukılıç, emekli albaylar Recai A., Hasan Ataman Yıldırım ve sivil memur Mehmet Bülent Sarıkahya.

BÜŞRA ERDAL / ZAMAN

HABERE YORUM KAT

1 Yorum