1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İdlib'de İftardan Önce Pazara Saldırı: 5 Ölü, 20 Yaralı
İdlib'de İftardan Önce Pazara Saldırı: 5 Ölü, 20 Yaralı

İdlib'de İftardan Önce Pazara Saldırı: 5 Ölü, 20 Yaralı

Esed rejimine ait savaş uçakları İdlib sınırları içindeki Cisir eş Şuğur ilçesinde pazar yerine iftar öncesi saldırı düzenledi. 5 sivil hayatını kaybetti, 20 sivil yaralandı.

14 Mayıs 2019 Salı 23:50A+A-

Suriye'de Esed rejimine ait savaş uçakları, İdlib ilinin kuzeybatısındaki Cisir eş Suğur ilçesinin yanı sıra El Kebine ve Termele köylerine saldırdı.

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynakları, Cisir eş Şuğur ilçesindeki pazar yerine iftar vaktinden hemen önce düzenlenen hava saldırısında 5 sivilin yaşamını yitirdiği, 20 sivilin yaralandığı bilgisini paylaştı.

Saldırılar son 2 haftadır yoğunlukla devam ediyor

Türkiye, Rusya ve İran, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve çevresini "Gerginliği Azaltma Bölgesi" ilan etmişti. Türkiye ve Rusya, rejim güçlerinin bu kapsamda başlatılan ateşkes sürecini ihlal eden saldırıları karşısında söz konusu bölge için ek mutabakata varmıştı. 

Rejim, destekçilerinin yardımıyla 17 Eylül 2018'de Soçi'de imzalanan mutabakata rağmen saldırılarına devam ediyor. Saldırılar, Kazakistan'ın başkenti Nur Sultan'da 25-26 Nisan'da Türkiye, Rusya ve İran arasında düzenlenen 12. toplantı sırasında yoğunlaştı. Son iki haftadır aynı yoğunlukta devam ediyor. 

Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) kaynakları, 25 Nisan'dan bu yana en az 135 sivilin yaşamını yitirdiğini, 365'den fazla sivilin yaralandığını belirtiyor. 

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum