1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. "İdlib Birlik Ruhu ve Ortak Mücadeleyle Kurtarıldı"
"İdlib Birlik Ruhu ve Ortak Mücadeleyle Kurtarıldı"

"İdlib Birlik Ruhu ve Ortak Mücadeleyle Kurtarıldı"

SMDK Başkanı Hoca, İdlib'in sadece bir grup tarafından değil, "Birlik ruhu ve ortak mücadeleyle kurtarıldığını" söyledi.

31 Mart 2015 Salı 13:42A+A-

Direnişçilerin İdlib'i fethetmesi ve konuyla ilgili çıkan bazı haberler konusunda AA muhabirinin sorularını cevaplayan Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Halid Hoca, rejimin İdlib yenilgisini, "IŞİD söylemiyle" gizlemeye çalıştığını vurguladı.

İdlib'in alınmasıyla ilgili çıkan bazı haberlere tepki gösteren Hoca, şunları kaydetti:

"Esed yönetimine bağlı haber kaynakları ve maalesef Batılı kimi yayın organları İdlib'in ortak bir operasyonla ele geçirilmesi gerçeğini örtmek için İdlib'in radikal unsurların eline geçtiği şeklinde başlıklar atıyorlar. Bu ideolojik propaganda ve dezenformasyondur.

İdlib, Ahraru'ş Şam, Aksa Askerleri (Cundu'l-Aksa), Sunne Ordusu (Ceyşu's-Sunne), Feyleku'ş-Şam ve Hak Tugayı (Livau'l-Hak), Nusra Cephesi gibi gruplar, Fetih Ordusu (Ceyş'ul-Fetih) adı altında İdlib'e ortak saldırı düzenlemek amacıyla birleşti. Ortak hareket başarıyı da beraberinde getirdi.

İdlib zaferini perdelemek isteyenler bu gruplar içerisinden sadece biri olan Nusra Cephesi'nin İdlib'i ele geçirdiği gibi yanlış bilgi yayarak, bu 'birlik ruhu ve ortak çalışma' gerçeğini saklamaya çalışıyor. Oysa adı geçen tüm gruplar Suriye halkının içerisinden çıkmış ve halk nezdinde tabanı olan ülkesini, evlerini, sivilleri Esed güçlerine karşı savunan gruplardır. Evet içlerinde Suriye mücadelesine destek ve dayanışma için ülkemize gelen yabancı savaşçılar da mevcuttur ancak bu savaşçılar bu grupları yönetmemektedir. Tüm bu gruplar özbeöz Suriyelidir. Ortak amaçları da Suriye'deki Esed rejiminin düşürülmesidir.

İdlib, tamamıyla Esed rejiminden kurtarılan kent olma özelliğinde. Hedefimiz diğer Suriye kentlerinin de İdlib gibi tamamen Esed rejimi, Hizbullah ve İran Devrim Muhafızları adlı terör gruplarından kurtarılmasıdır."

HABERE YORUM KAT