1. HABERLER

  2. HABER

  3. İdeolojik Yargı İkiye Bölündü
İdeolojik Yargı İkiye Bölündü

İdeolojik Yargı İkiye Bölündü

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, kurduğu YARSAV’ın yönetiminden uzaklaştırılmasının ardından bir grup arkadaşıyla birlikte Yargı-Sen Sendikası’nı kurdu.

22 Ocak 2011 Cumartesi 01:26A+A-

Kurucusu olduğu YARSAV'ın yönetim kuruluna bile giremeyen Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, bir grup arkadaşıyla birlikte Yargı-Sen Sendikası'nı kurdu. Yargı-Sen'in kuruluşunda yer alan isimler YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan'a bayrak açan isimlerden oluşuyor.

Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, kurduğu YARSAV'ın yönetiminden uzaklaştırılmasının ardından bir grup arkadaşıyla birlikte Yargı-Sen Sendikası'nı kurdu.

EMİNAĞAOĞLU, KAÇMAZ VE CİHANER ÜÇLÜSÜ

Yargı-Sen'in internet sitesinden yapılan açıklamada, daha önce Yasa-Sen olarak açıklanan kısa adın kurucuları tarafından Yargı-Sen olarak değiştirildiği belirtildi. Sendikanın kurucu üyeleri arasında tartışmalı kararlarıyla gündeme gelen Sincan 1. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Osman Kaçmaz ve Adana Cumhuriyet Savcısı İlhan Cihaner de yer alıyor.

YÖNETİM KURULU LİSTESİ

Yargı-Sen'in 7 Kurucu Yönetim Kurulu listesi, şu isimlerden oluştu: "Başkan Ömer Faruk Eminağaoğlu, Genel Sekreter Fuat Hazer, Başkan yardımcıları Gülsüm Mısır, Ayşe Sarısu Pehlivan, Mustafa N. Sılaydın, Mehmet Gülçek ve Sayman M. Ruşen Gültekin." 7 Yedek Kurucu Yönetim Kurulu üyeleri ise şu isimlerden oluşuyor: "Mesude Gündüz, Mustafa Aksu, Banu Özenç İslim, Rıza Kartal, Ali Haydar Yücesoy, Keskin Karakurt, Osman Avşar."

YARSAV MUHALİFLERİ YÖNETİMDE

Yargı-Sen'in kurucu üyeleri özellikle YARSAV Başkanı Emine Ülker Tarhan ve ekibine bayrak açan isimlerden oluşuyor. Yargı-Sen'in kurucu üyeleri genel olarak Eminağaoğlu'nun Tarhan'ın listesine karşı kurduğu "YARSAV Hepimizindir" grubunun listesinde yer almıştı. Bu isimler şöyle: "Fuat Hazer, Mustafa Sılaydın, Ayşe Sarısu Pehlivan, Selma Betin, Mustafa Ernalbant, Sevgi Övüç, Abidin Akan, Süleyman Aydın, Keskin Karakurt, Mehmet Gülçek, Coşkun Kayaalp, Yücel Kılınç, Osman Avşar." Yargı-Sen Genel Sekreteri Fuad Hazer, Tarhan'a karşı giriştiği seçimde 6 kat düşük oy almıştı.

EMİNAĞAOĞLU: "AMAÇ ETKİLİ MÜCADELE"

Yeni Akit'e konuşan Yargı-Sen Genel Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, yargı bağımsızlığı ve hukukun egemenliği için en etkili mücadelenin sendikal örgütlenmeden geçtiğini söyledi. Eminağaoğlu, "En etkili çalışmalar sendikalardan çıkmıştır. Türkiye'de sendika bir ilktir. Biz mücadelemizi daha geniş bir alana yaymak istiyoruz" dedi. YARSAV'a alternatif olmadıklarını belirten Eminağaoğlu, "Derneğin yapabileceği işler ile sendikanın yapabileceği işler farklıdır. Derneklerle rekabet söz konusu değil, amacımız aynı ama kulvarlarımız farklı" diye konuştu.

HASAN TOSUN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT