1. HABERLER

  2. HABER

  3. İddiaya Göre Saldırı Emri Öcalan'dan...
İddiaya Göre Saldırı Emri Öcalandan...

İddiaya Göre Saldırı Emri Öcalan'dan...

İddiaya göre 24 askerin hayatını kaybettiği Hakkari’deki saldırıların emrini Öcalan verdi.

20 Ekim 2011 Perşembe 09:55A+A-

Hakkari'de dün sabah saatlerinde meydana gelen saldırı Türkiye'de olduğu kadar dünyada da geniş yankı buldu. Saldırı sonucunun bu denli büyük hasarlı olması akıllarda soru işaretlerine neden oldu. Böyle kapsamlı bir saldırının yapılması farklı farklı yorumlara neden oldu. 

Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, bugünkü yazısında Hakkari'de 24 askerin katledildiği saldırıyla ilgili ilginç detaylara yer verdi. İddiaya göre saldırının emrini Öcalan verdi. Yine iddialara göre, saldırı hazırlıklarına tam 1 ay önce başlandı ve ağır silahlar katırlarla saldırının düzenlendiği bölgeye taşındı.

İşte Selvi'nin "Sinyal Öcalan'dan talimat Bahoz'dan" başlıklı yazısından ilgili bölüm:

"Şehit acısı düştü yine yüreğimize. Önce millet olarak bize büyük acı yaşatan saldırıya ilişkin ulaştığım bilgileri paylaşmak istiyorum. Saldırı talimatı Suriyeli Bahoz Erdal'dan geliyor.  "Hakkari'yi kaybetmemeliyiz" diyor. Reşadiye baskınından bu yana örgütte etkinliği artan isimlerden birisi Bahoz Erdal kod adlı Feyman Hüseyin. Karayılan'ın İran tarafından yakalanıp bırakılmasından sonra Feyman Hüseyin, Duran Kalkan ve Murat Karasu büyük ölçüde ipleri ele geçiriyor.

Öcalan'ın da 12 Ekim günü kardeşi ile yaptığı görüşmede, "Kandil askeri gerekliliği yapsın" diye yeni saldırılar için talimat sinyali verdiği belirtiliyor.

Çukurca'ya saldırı haberi Ekim ayı içerisinde geliyor güvenlik birimlerine. Bahoz Erdal'ın, "Çukurca'da uzun zamandır büyük eylem olmadığı, büyük bir eylem yapılması ve ağır silahlar kullanılması"na dair talimatı güvenlik birimlerine ulaştırılıyor. Ancak eylem hazırlığı Eylül ayından itibaren başlıyor.

Örgüt mensuplarının Çukurca Yapraklı Köyü'nden, Cevizli ve Çeltikli köyleri istikametine 6 katırla bir adet Dokça ve mühimmat dolu çuvallar götürdükleri, her bir katırın yanında 2 kadın teröristin bulunduğu tespit ediliyor. Yine Eylül sonu itibariyle "Hakkari-Çukurca ilçe merkezinin karşısındaki bölgeye Zap Kampı'ndan 200 adet havan sevk edildiği" bilgisi ile bu durum takviye ediliyor.

Zaten saldırı sırasında yoğun bir şekilde havan kullanıyorlar, ağır makinalılarla yaylım ateşine tutuyorlar, Çukurca'daki özel harekata ve lojmanlara ise roketatarla saldırıyorlar. Emniyet çevresinde 12 adet patlamamış roketatar bulunuyor. Örgüt aynı anda 8 ayrı noktaya saldırmak suretiyle yeni bir konsept ortaya koyuyor. Hem 'ben aynı anda 8 ayrı noktaya saldırabilirim' şeklinde bir güç gösterisi yapıyor hem de bir noktayı hedef alırken, diğer yerleri ateş baskısı altında tutarak yardıma gidilmesini önlüyor.

Saldırıyı Irak'tan gelen 250-300 teröristin gerçekleştirdiği tespit ediliyor. Ancak Karayılan'ın, İran'la anlaşmasından sonra telsiz talimatı ile PJAK militanları da bölgeye sevk edildiği için, örgütte terörist yoğunlaşması yaşanıyor. Zaten Hakkari-Şırnak hattında halen aktif olarak 5 kampta 700 teröristin bulunduğu biliniyor. Saldırıda Irak'tan gelenlere ilave olarak Çukurca Kazanvadisi Bölgesinde barınan 100 civarında teröristin de destek verdiği belirtiliyor. Saldırı gece 01.10'da 8 ayrı noktaya aynı anda başlıyor. Jandarma Genel Komutanlığı'na saat 02.30'dan itibaren Çukurca şehir merkezine yapılan saldırının haberi geliyor.

Saldırı 8 noktaya yapılıyor ama asıl hedefin Keklikkaya olduğu ortaya çıkıyor. Bu mevkiye Keklikkaya Tepe de deniliyor. Barkandi Tepe ile burası karşı karşıya. 46 askerimizin görev yaptığı Keklikkaya'da 21 şehit veriyoruz. 2'si ağır olmak üzere 14'te yaralımız var. Üzücü olan bir başka nokta ise Keklikkaya ile sabah 06.30'a kadar haberleşme imkanı sağlanamıyor."

HABERE YORUM KAT

3 Yorum