1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Husilerin Lideri Abdulmelik Darbeyi Savundu
Husilerin Lideri Abdulmelik Darbeyi Savundu

Husilerin Lideri Abdulmelik Darbeyi Savundu

Yemen'de Husilerin lideri Abdulmelik Husi, darbeyi savunarak siyasi taraflardan destek istedi. Husi, eski Cumhurbaşkanı Hadi'nin istifasının ülkeyi kaosa sürüklemek için olduğunu ve darbenin 'halkın çıkarına' olduğunu savundu.

07 Şubat 2015 Cumartesi 21:18A+A-

Darbeyi 'tarihi bir gelişme' olarak niteleyen Şii Husilerin lideri Abdulmelik Husi, Eski Cumhurbaşkanı Hadi'nin istifasını eleştirerek, "Eski Cumhurbaşkanı'nın atmış olduğu adım sağduyulu bir adım değildi. Halka saygı içermiyordu. Yemen’i kaosa doğru sürüklemeye yönelik bir adımdı. Yemen halkı istikrarını hedef alan müdahalelere karşı sessiz kalamazdı" dedi.

"Art arda komplolar kuruldu"

Husi'ye göre, Yemen'in başkenti Sana'da yaptıkları darbe "tarihi bir gelişme" ve "tüm Yemenlilerin devrimi". Husi şunları söyledi:

"Bazı güçler Yemen halkının meşru taleplerini gerçekleştirmekte ısrarlı olduğunu anlamadı. İçeride ve dışarıda bazı güçler Yemen’de gerçekleştirilen devrime karşı devrim yapmaya çalıştı. Art arda komplolar kuruldu. Olumlu müdahaleler yerine olumsuz adımlar atıldı. Bu sefil halk bunu hak etmek için ne yaptı ki. El Kaide ülkede cirit atıyor. Halk El Kaide’ye bağlı bir ülke istemiyor. El Kaide yabancı ülkelerinin istihbarat servislerinin ürünüdür. El Kaide Yemen’i ele geçirdiği takdirde Suudi Arabistan ve Körfez ülkelere yönelik komplo da kuracak. Toplumun dokusunu zedelemek istiyorlardı. Bu ülkeyi kantonlara dönüştürmek istediler. Devrim ortaklığa kapıyı açtı. Yalnız ortaklık onların işine gelmedi. Ülkede boşluk yaratmak kimin çıkarına ki? Bu boşluğun ciddi ekonomik ve güvenlik tehlikelere yol açacağı açıktı. Siyasi tehlikelere de neden olabilecekti. Boşluğun devam etmemesi ülkenin iyiliğine, halkın çıkarına yönelik bir adımdı."

"Diyaloğa açığız"

Husi, tüm siyasi güçlere mesaj da verdi; "Kapımız ortaklık için açık. Herhangi bir diyalog girişimine açığız. Bu ülkenin tüm bileşenleri ve tüm akımlarına kapı açık. Fakat kendini uzaklaştırmak isteyen bir taraf varsa bu onun problemi. Umarım siyasi taraflar bencil tutumlarından vazgeçip doğru yola izler" dedi.

Husi ayrıca, İslam dünyasındaki bölünmelerin "dış komplolar" sonucunda olduğunu savundu; "Bazı Arap ülkelerine hitap ediyorum: Kınama açıklamalarla meşgul olmaktansa olumlu bir tavır takının" ifadelerini kullandı.

Yemen'in başkenti Sana'da Şii Husilerin yaptığı darbenin ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı önünde patlayan bomba iki kişiyi öldürmüştü. Husiler Sana'da düzenlenen protestolara müdahale ederek bir kişiyi gözaltına almıştı.

Kaynak: Al Jazeera

HABERE YORUM KAT