1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. YEMEN

  4. Husiler'den Suudi Arabistan Sınırında Tatbikat İddiası
Husiler'den Suudi Arabistan Sınırında Tatbikat İddiası

Husiler'den Suudi Arabistan Sınırında Tatbikat İddiası

Husilerin, Yemen'in Suudi Arabistan sınırında ilk kez askeri tatbikat yapacağı iddia edildi.

12 Mart 2015 Perşembe 20:39A+A-

Yemen'deki Ensarullah Hareketi'nin (Husiler) Suudi Arabistan sınırında ilk kez askeri tatbikat yapacağı iddia edildi.

 

 

Husilere yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre, Husiler, Suudi Arabistan sınırında yer alan Sada kentinde ilk kez askeri tatbikat gerçekleştirecek. Çeşitli silahların kullanılacağı tatbikatın, ülkenin güvenliği ve istikrarına zarar vermek isteyenlere açık bir mesaj ve meydan okuma niteliğinde olduğu savunuldu.

Suudi Arabistan yönetimi Husileri, "İran'ın ülkedeki uydusu" şeklinde nitelendirirken, Husiler ise Suudi Arabistan'ın, ülkenin iç işlerine karıştığını ve Husi karşıtlarına silah yardımında bulunduğunu iddia ediyor.

Uzun süredir siyasi krizin yaşandığı Yemen'de hükümet ve Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin ocak ayında istifa ettiğini açıklamasının ardından, başkent Sana'yı elinde bulunduran Husiler, 6 Şubat'ta meclisi feshettiğini duyurmuştu. Husilerin siyasete silahlı müdahalesi, ülkedeki kesimler tarafından ''darbe" olarak nitelendirilmişti.

Bu süreçte Husilerin başkent Sana'daki evinde gözetim altında tuttuğu Hadi, 21 Şubat'ta Aden'e gitmiş ve burada "Cumhurbaşkanı" sıfatını kullanarak yaptığı açıklamada, "Husilerin Sana'da kontrolü ele geçirdiği 21 Eylül tarihinden itibaren alınan kararların geçerli olmadığını" ifade etmişti.

Yaşanan siyasi kriz nedeniyle ülkede sık sık gösteriler düzenleniyor.

AA

 

 

HABERE YORUM KAT