1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hurşit Tolon’a Zirve Soruşturması
Hurşit Tolon’a Zirve Soruşturması

Hurşit Tolon’a Zirve Soruşturması

AK Parti Hükümeti’ne karşı girişilen provokasyon dalgası kapsamında Malatya’da 3 kişinin boğazının kesilmesi ile ilgili yürütülen soruşturmanın Ergenekon Silahlı Terör Örgütü ile bağlantısı saptandı.

25 Haziran 2011 Cumartesi 01:23A+A-

Ergenekon savcısı Cihan Kansız, bu kapsamda 2. Ergenekon davası sanığı emekli Org. Hurşit Tolon’u dün Beşiktaş Adliyesi’nde sorguladı. Soruşturma kapsamında, elde yapılan teknik takiplerde saldırıdan kısa bir süre önce şüpheliler arasında çaprazlama telefon görüşmeleri yapıldığı iddia edildi.

AK Parti Hükümeti’ne karşı girişilen provokasyon dalgası kapsamında Malatya’da 3 kişinin boğazının kesilmesi ile ilgili yürütülen soruşturmanın Ergenekon Silahlı Terör Örgütü ile bağlantısı saptandı. Dönemin Malatya Jandarma Alay Komutanı olan emekli Albay Mehmet Ülger’in eski Genelkurmay 2. Başkanı emekli Org. Hasan Iğsız, 2. Ergenekon davası sanığı emekli Org. Hurşit Tolon, emekli Org. Şener Eruygur ile bağlantısı olduğu belirtiliyor. Soruşturma kapsamında, elde yapılan teknik takiplerde saldırıdan kısa bir süre önce şüpheliler arasında çaprazlama telefon görüşmeleri yapıldığı iddia edildi. Ergenekon savcısı Cihan Kansız bu kapsamda 2. Ergenekon davası sanığı emekli Org. Hurşit Tolon’u dün Beşiktaş Adliyesinde sorguladı. Eski Genelkurmay 2. Başkanı emekli Org. Hasan Iğsız, Ergenekon sanığı emekli Org. Şener Eruygur ise önümüzdeki günlerde şüpheli sıfatıyla ifade verecek.

TOLON SANIKLARLA BİRLİKTE ÇEKİLMİŞ RESİMLERİ KABUL ETTİ

Malatya’da misyonerlik faaliyetleri yürüttüğü gerekçesiyle 3 kişinin öldürüldüğü ‘Zirve Yayınevi’ davası soruşturmasın yeni bir aşama yaşanıyor. Savcılar tarafından Ergenekon Davası ile birleştirilen, mart ayında 7 farklı ilde gerçekleştirilen yeni dalga gözaltılarla ilahiyatçı profesörlere uzanan Zirve Yayınevi Katliamı soruşturmasında yeni adım emekli orgenerallerin ifadeye çağrılması oldu. Emekli Orgeneraller Hurşit Tolon, Şener Eruygur ve Hasan Iğsız ile birlikte, Malatya İnönü Üniversitesi eski Rektörü Fatih Hilmioğlu ifadeye çağırılmıştı. Bu kapsamda dün adliyeye 2. Ergenekon davası sanığı emekli Org. Hurşit Tolon ilk olarak getirildi. Sabah saatlerinde Avukatı İlkay Sezer’le birlikte adliyeye gelen ve gayet sağlıklı olduğu gözlenen Tolon soruşturma savcısı Cihan Kansız’a ifade verdi. Kansız’ın Tolon’a sanıklarla birlikte çekilmiş resimleri gösterdiği, sanıkları tanıyıp tanımadığını sorduğu ifade edildi. Ergenekon sanığı Tolon’un soruşturma sanıklarıyla çekilmiş resimlerdeki kişinin kendisi olduğunu ve bir toplantıda çekildiklerini söylediği belirtildi. Sorgusundan sonra Tolon serbest bırakıldı. Tolon, daha sonra basın mensuplarının sorularını cevapsız bırakarak adliyeden ayrıldı.

SALDIRI ÖNCESİ TELEFON GÖRÜŞMELERİ YAPILMIŞ

Soruşturma kapsamında eski Genelkurmay 2. Başkanı emekli Org. Hasan Iğsız, Ergenekon sanığı emekli Org. Şener Eruygur ise önümüzdeki günlerde şüpheli sıfatıyla ifade verecek. Emniyetin yaptığı teknik takiplerde ise ilginç detaylara ulaşıldı. Soruşturma sanıklarının Ergenekon sanıkları ve Kafes Eylem Planı davası sanıklarıyla fiziki irtibatının yanı sıra teknik irtibatının da olduğu belirlendi. Yapılan araştırmada saldırı öncesi sanıkların birbirleri ile ‘çaprazlama’ telefon görüşmeleri yaptığı iddia ediliyor. Eski Genelkurmay 2. Başkanı emekli Org. Hasan Iğsız ve Ergenekon sanığı emekli Org. Şener Eruygur’a da bu kapsamda sorular sorulacağı ifade edildi.

GİZLİ TANIK: TOLON MALATYA’DA GÖRÜŞMELER YAPTI

Zirve yayınevi katliamı davasının gizli tanığı Deniz Uygar, emekli general Hurşit Tolon’un Malatya’da bazı görüşmeler yaptığını belirtiyor. Katliamın gerçekleştiği Malatya’da çekilmiş, emekli Orgeneral Şener Eruygur, Hurşit Tolon ve Orgeneral Hasan Iğsız’ın birlikte yer aldığı fotoğraflar görüşmeleri destekliyor.. Tolon, Iğsız ve Hilmioğlu’nun bulunduğu fotoğrafların çekilme tarihleri 17 ve 18 Nisan 2007, yani katliamın yaşandığı gün ile bir önceki gün.

Bu arada davanın müdahil avukatları da Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurarak Tolon, Eruygur ve Hilmoğlu’nun dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Iğsız ile sık sık bir araya gelerek toplantılar yaptıklarını iddia etmişti. 18 Şubat 2010 tarihinde ise İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvuran avukatlar, katliamın Ergenekon ile bağlantısı olduğunu ileri sürmüştü. Bu gelişme üzerine eski Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz bir soruşturma başlatmış ve söz konusu fotoğrafları soruşturma dosyasına koymuştu.

MALATYA MAHKEMESİ KAYITLARI İSTEDİ

Öte yandan davaya bakan Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesi dünkü oturumda İnönü Üniversitesi’nden emekli Orgeneral Hurşit Tolon’a ait görüntü ve kayıtların istenmesine karar verdi. Duruşmada, tanık Erhan Özen, kapalı oturumda dinlenmesinin ardından müdahil ve sanık avukatlarının taleplerini aldı. Mahkeme heyeti, sanıkların kullandığı telefon numaralarının tespiti için Çorum Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı yazılmasına karar verdi. Heyet ayrıca, emekli Orgeneral Hurşit Tolon’un cinayetlerin işlendiği gün İnönü Üniversitesi’nde verdiği konferansa ait görüntü ve ses kayıtlarının İnönü Üniversitesi Rektörlüğünden istenmesini kararlaştırdı. (Murat Alan / Yeni Akit)

HABERE YORUM KAT