1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hurşit Tolon İfade İçin Adliyede
Hurşit Tolon İfade İçin Adliyede

Hurşit Tolon İfade İçin Adliyede

Emekli orgeneraller Iğsız, Tolon ve Eruygur ile eski rektör Hilmioğlu Zirve katliamı kapsamında 'şüpheli' olarak ifade verecek.

24 Haziran 2011 Cuma 10:29A+A-

Ergenekon davasının tutuksuz yargılanan sanıklarından Hurşit Tolon bu kez Zirve Yayınevi katliamı nedeniyle savcının karşısında.

Malatya'daki zirve katliamı soruşturması kapsamında bugün İstanbul Adliyesi'ne geldi. Tolon burada Malatya saldırısyla ilgili kendisine sorulan sorulara cevap verecek.

"Ergenekon" savcılarınca yürütülen Zirve Yayınevi soruşturmasında eski Jandarma Genel Komutanı Şener Eruygur, eski 1. Ordu Komutanı Hurşit Tolon, eski İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu ile eski 1. Ordu Komutanı Hasan Iğsız ifadeye çağrılmıştı.

Eski komutanlara davetiye gönderilirken, 2. Ergenekon davasının tutuklu sanığı Hilmioğlu için ise cezaevine tebligat gönderildi.

EMEKLİ ALBAY TUTUKLANMIŞTI

Zirve Yayınevi davasının müdahil avukatları, Malatya 3. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmalarda, Tolon, Eruygur ve Hilmioğlu'nun dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Hasan Iğsız ile sık sık bir araya geldiklerini ve toplantılar yaptıklarını iddia etmişti.

Avukatlar, 18 Şubat 2010 tarihinde özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekilliğine başvurarak, Zirve Yayınevi cinayetinin, ''Ergenekon'' örgütüyle bağlantılı olduğunu ileri sürmüşlerdi.

''Ergenekon'' soruşturması çerçevesinde ''Zirve Yayınevi'' cinayetine ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında 5'i muvazzaf asker toplam 7 kişi tutuklanmıştı.

Tutuklananlar arasında, dönemin Malatya İl Jandarma Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger ile İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Ruhi Abat da bulunuyordu. (CİHAN)

eruygur-igsiz-hilmioglu-tolon.jpg

TOLON, IĞSIZ ve ERUYGUR "ZİRVE" ŞÜPHELİSİ
 
Ergenekon sanıkları emekli orgeneraller Hasan Iğsız, Şener Eruygur, Hurşit Tolon ile eski Malatya İnönü Üniversitesi Rektörü Fatih Hilmioğlu, Zirve Yayınevi katliamıyla ilgili olarak 'şüpheli' sıfatıyla ifadeye çağrıldı.
 
Hurşit Tolon'un bugün Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne gelmesi bekleniyor. Eruygur, Iğsız ve Hilmioğlu'nun ise ifade vereceği tarih henüz belli değil. Avukatlar, Ma-latya'da işlenen cinayet öncesinde bu isimlerin sık sık bir araya geldiklerini iddia etmişti. -

Süreç, Zirve Yayınevi cinayeti davasının müdahil avukatlarının girişimleriyle başladı. Avukatlar, Malatya'da 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Tolon, Eruygur ve Hilmioğlu'nun dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Hasan Iğsız'la sık sık bir araya geldiklerini ve toplantılar yaptıklarını iddia etmişti. Daha sonra söz konusu birliktelikleri ortaya koyan görüntüler meydana çıktı. Görüntüleri inceleyen eski Ergenekon Savcısı Zekeriya Öz, Tolon, Eruygur ve Hilmioğlu'nun görüntülerini soruşturma dosyasına koymuştu. Müdahil avukatlar, 18 Şubat 2010 tarihinde Özel Yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na başvurarak Zirve katliamının Ergenekon bağlantısı olduğunu ileri sürmüştü. Savcı Zekeriya Öz ile yaklaşık 2 saat görüşen avukatlar, 5 sayfalık dilekçe verdi. Dilekçede, 18 Nisan 2007'de yaşanan katliamın örgütsel bağlantılarının araştırılması talep ediliyordu. Savcı Öz görevinden ayrıldıktan sonra dosyayı devralan Cihan Kansız, avukatların bu taleplerini de dikkate alarak harekete geçti. Savcı, ismi geçenleri 'şüpheli' sıfatıyla ifadeye çağırdı. Ergenekon soruşturması çerçevesinde 'Zirve Yayınevi' cinayetine ilişkin özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'nce yürütülen soruşturma kapsamında, Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'nde sorgulanan 5'i muvazzaf asker toplam 7 kişi tutuklanmıştı. Tutuklananlar arasında, dönemin Malatya İl Jandarma Komutanı emekli Albay Mehmet Ülger ile İnönü Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Ruhi Abat da bulunuyordu. Zirve davasında ifade veren tanıklardan Orhan Kartal, davada 'azmettirici' olmakla suçlanan Varol Bülent Aral'la 2008 yılında Adıyaman E Tipi Kapalı Cezaevi'nde kalırken tanıştığını anlatmış ve şu ifadeleri kullanmıştı: "Kendisi sohbetlerimiz esnasında Ergenekon adına çalıştığını, Veli Küçük'e saygı duyduğunu, devletin arkasında olduğunu söyledi. Malatya Zirve Yayınevi cinayetlerini kendisinin yönlendirdiğini ve o çocukların (sanıkların) bir tavuğu bile öldürme cesaretlerinin olmadığını, buna benzer cinayetlerin yapılmasının uygun olacağını söylemişti."

1997 ile 2005 yılları arasında JİTEM'de gayri resmi istihbarat elemanı olarak çalıştığını anlatan bir başka tanık Erhan Özen ise Zirve Yayınevi cinayetinin Veli Küçük, Muzaffer Tekin ve Levent Ersöz'le irtibatlı olduğunu söylemişti. Özen, şu iddialarda bulunmuştu: "JİTEM'de çalıştığım süre zarfında Veli Küçük, Muzaffer Tekin, Levent Ersöz isimli şahıslarla irtibatlıydım. Çalıştığım bu süre zarfında Muzaffer Tekin ve kod adları Yusuf ve Şiran olan şahıslardan mevcut iktidarı zayıflatmaya ve zor durumda bırakmaya yönelik eylemler planlandığını bilmekteydim. Bu eylemlerin içerisinde Malatya'da misyonerlik faaliyetlerinin yoğunlaştığı ve bu nedenle acil veya normal düzeyde kodlamalar yapılmak suretiyle buralarda eylem yapılacağı dile getiriliyordu." Kafes Eylem Planı'nda, Hrant Dink, Rahip Santoro ve Zirve Yayınevi cinayetleri için 'operasyon' ifadesi kullanılıyor. Bu arada, Zirve Yayınevi'nde 1'i Alman uyruklu 3 kişinin bıçaklanarak öldürülmesi olayının sanıkları bugün 34. kez hakim karşısına çıkacak.

BÜŞRA ERDAL / ZAMAN 

HABERE YORUM KAT