1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hurşit Tolon Cinayet Sanığı İle Ne Konuştu?
Hurşit Tolon Cinayet Sanığı İle Ne Konuştu?

Hurşit Tolon Cinayet Sanığı İle Ne Konuştu?

Danıştay saldırısından 2 gün önce emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ve Alparslan Arslan’la toplantı yapan Semih Tufan Gülaltay’ın ilginç bir bağlantısı daha ortaya çıktı.

28 Kasım 2011 Pazartesi 00:18A+A-

Haber: KENAN KIRAN

İnsan Hakları Derneği (İHD) Eski Başkanı Akın Birdal suikastını azmettirmekten hüküm giyen Semih Tufan Gülaltay’ın, İkinci Ergenekon Terör Örgütü davasının tutuksuz sanıklarından Emekli Orgeneral Hurşit Tolon’la defalarca görüştüğü öğrenildi.

Semih Tufan Gülaltay ile Hurşit Tolon’un birlikte çekilmiş fotoğraflarının bulunduğu, Danıştay saldırısı öncesindeki telefon görüşmelerinin de mercek altına alındığı belirtiliyor.   

TANIK MAHKEMEDE ANLATACAK

Birinci Ergenekon Terör Örgütü davasında tanıklardan birinin, 6 Aralık 2011 tarihinde başlayacak duruşmalarda; Semih Tufan Gülaltay-Hurşit Holon-Muzaffer Tekin arasında bağlantılar ve Danıştay saldırısı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunacağı belirtiliyor.

GÜLALTAY: TOLON’LA GÜÇ BİRLİĞİ YAPMAYI DÜŞÜNÜYORDUK

Semih Tufan Gülaltay, 29 Aralık 2008 tarihinde gerçekleşen birinci Ergenekon davasının 34. duruşmasında yapılan çapraz sorgusunda, Hurşit Tolon’la güç birliği yapmayı düşündüklerini açıklamıştı.

Gülaltay, duruşmada Özel Yetkili Cumhuriyet Savcısı Nihat Taşkın’ın sorularına şöyle cevap vermişti:

NİHAT TAŞKIN: Mehmet Zekeriya Öztürk, sizin hareketinize geldi mi?

SEMİH TUFAN GÜLALTAY: Ziyaret maksatlı bir sefer geldi.

NİHAT TAŞKIN: Tanıyor muydunuz önceden kendisini

SEMİH TUFAN GÜLALTAY: Yok tanımıyordum, Levent Temiz’i tanıyormuş, Levent Temiz vasıtasıyla yaklaşık 15 dakika falan çay içmeye geldi.

NİHAT TAŞKIN: Ahmet Hurşit Tolon gelmiş miydi?

SEMİH TUFAN GÜLALTAY: Hurşit paşa ulusal birlik platformuna gelmedi, benim özel büroma geldi Küçükyalı’ya.

NİHAT TAŞKIN: Önceden mi tanışıyordunuz kendisiyle?

SEMİH TUFAN GÜLALTAY: Hayır daha evvelden bir bağlantımız yoktu,

NİHAT TAŞKIN: Konu neydi, ziyaretinin konusu?

SEMİH TUFAN GÜLALTAY: Hurşit paşamız eski Başbakanlık Müsteşarı Yazıcıoğlu (Başbakanlık eski Müsteşarı Yaşar Yazıcıoğlu) ile birlikte bir seri konferanslar verip ulusalcı bir yapılanma içerisindeydiler, daha taslak aşamasında bir yapılanmaydı, bununla ilgili kendileri bizi ziyaret etmek istedi, biz de ulusal birlik platformunu yeni yeni kurmaya çalışıyorduk, böyle bir projemiz vardı, bu meyanda bir toplantı oldu, zaten öyle kapalı bir toplantı değildi, kendisi geldiğinde, yanında iki tane emekli müsteşar vardı, iki tane emekli paşalar vardı, emekli genel müdürler vardı, görevde olan bürokratlar vardı, yani bir heyet halinde geldiler. Biz de bir heyet halinde karşıladık, böyle bir toplantıydı, özel bir toplantı yoktu.

NİHAT TAŞKIN: Yani sizin içinde bulunduğunuz oluşumla kendilerinin arayışları konusunda bir fikir teatisi.

SEMİH TUFAN GÜLALTAY: Tabii, tabii başka bir şey yok, yani bir güç birliği yapmayı düşünüyorduk, doğal olarak ulusalcı kuruluşların, aynı fikri paylaşan kuruluşların birlikte hareket etmesi yönünde bir toplantıydı, başka bir şey yoktu.

TOLON, MAHKEMEDE BİR DEFA GÖRÜŞTÜĞÜNÜ İDDİA ETTİ

İkinci “Ergenekon” davasının 143. duruşmasında savunmasını yapan Hurşit Tolon, Semih Tufan Gülaltay ile tanışıklığına ilişkin açıklama yapmıştı.

Tolon, 2006 yılında Başbakanlık eski Müsteşarı Yaşar Yazıcıoğlu ile bir toplantıdan sonra minibüsle Ankara’ya dönerken, Yazıcıoğlu’nun siyasi parti kurma çalışmaları olan bir grubun davetini söylediğini anlatmıştı.

Bunun ardından Küçükyalı’da görkemli bir binaya girdiklerini ifade eden Tolon, “Hepsi siyah takım elbiseli, siyah gözlüklü kişileri tuhaf buldum. Bir kişiye de sürekli ‘Başkan’ diye hitap ediyorlardı. ‘Merkezde bir siyasi parti oluşturabilir miyiz’ konularında konuştular. ‘Başkan’ dedikleri kişi, bir de İslamiyet üzerine kitap yazmış, bize bunları dağıttılar. Minibüse döndüğümüzde ‘Başkan’ın kim olduğunu sordum. Yaşar Yazıcıoğlu dahi bilmiyordu. Minibüste olanlardan biri Semih Tufan Gülaltay olduğunu, Akın Birdal’ı vurdurttuğunun iddia edildiğini anlattı. Gülaltay ile bir daha hiç görüşmedim, karşılaşmadım” iddiasında bulunmuştu.

GÖKÇİMEN, ÖLÜMLE TEHDİT EDİLDİ, YAKIN KORUMAYLA DOLAŞIYOR

Danıştay saldırısından 2 gün önce emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin ve Alparslan Arslan’ın Semih Tufan Gülaltay’ın şirketinde toplantı yaptıklarına şahid olan Muzaffer Gökçimen’in eşi Esra Feride Gökçimen, Silivri’de tanık olarak dinlenmişti.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde ifade veren Gökçimen, söz konusu toplantıyı doğrulamış, Muzaffer Tekin ve Alparslan Arslan’ın Semih Tufan Gülaltay’ın şirketinde toplantı yaptıklarını ayrıntıları ile anlattığı ifadesinin ardından kendisinin ölümle, oğlunun ise sakat bırakılacağına yönelik tehdit edildiğini açıklamıştı.

Gökçimen, Muzaffer Tekin’in “Semih Tufan Gülaltay’ın şirketinde ne zaman çalışmaya başladınız?” sorusuna, “2005 yılı sonu, 2006 yılı başı olması lazım. Eşim Muzaffer Gökçimen ile birlikte Semih Tufan Gülaltay’la aynı zamanda tanıştık. 3-5-4 ay kadar şirkette kaldık. Danıştay saldırısı olduğunda eşimle birlikte aynı binadaydık” demişti.

“TEKİN’İ BİNADA BİRKAÇ DEFA GÖRDÜM”

Gökçimen, Muzaffer Tekin’in kendisiyle bizzat tanışmadığını belirterek, “Sadece binada birkaç defa gördüm. Semih Tufan Gülaltay’ın binadaki parti bölümüne girerken gördüm. Sizi tanımıyorum. Semih Tufan Gülaltay, ‘Komutan.. Komutan’ diye söylüyordu. Saldırıdan 3-4 gün önce geldiniz. Birçok kişiyle geldiniz. Gülaltay, Danıştay saldırısından sonra isminizin internet sitesinden silinmesini istedi” demişti.

 “ÜST KATA GİRENLERİ GÖRMEM DOĞAL”

Muzaffer Tekin, Esra Feride Gökçimen’e ifadelerinin Danıştay saldırısının Ergenekon davasıyla birleşme nedeni olduğunu söylemiş ve Gökçimen’e, “Binaya giriş ve çıkışı görmeniz mümkün değil. Bu ifadeleriniz kurgulanmış” iddiasında bulunmuştu. Gökçimen de, “Ben zemin kattaydım. Üst kata girenleri görmem kadar doğal bir şey olamaz. Kapısı olmayan masada oturuyordum. Binaya kim gelecekse isimler söyleniyordu. Siz gelmeden önce, ‘Komutan Muzaffer’ deniliyordu” demişti.

Esra Feride Gökçimen mahkeme kararıyla yakın koruma ile dolaşıyor.

YENİAKİT 

HABERE YORUM KAT