1. HABERLER

  2. HABER

  3. Hürriyet, Milliyet'e Serbest; Zaman ve Star'a Yasak
Hürriyet, Milliyete Serbest; Zaman ve Stara Yasak

Hürriyet, Milliyet'e Serbest; Zaman ve Star'a Yasak

Hürriyet ve Milliyet gazetelerinde çıkan bir fotoğrafa sessiz kalan savcılar aynısını yayımlayan Zaman ve Star gazetelerine ise ceza yağdırdı.

16 Ekim 2010 Cumartesi 14:44A+A-

Ama bu sevince bütün gazete okurları aynı şevk ve iştiyakla katılamadı. Çünkü Zeynep'in yüzü buzlanmıştı. Buzlanmış resimler haberin gülen yüzünü ortadan kaldırmakla kalmamış, olumsuz bir haber haline de getirmişti. Oysa Zeynep ne katil ne terörist ne de başka bir şeydi. O terörün mağduru haline gelmiş ve bütün toplumun sevgisini kazanmış bir semboldü.

Kanun 18 yaşından küçükleri çocuk kabul ediyor ve onları korumak için böyle bir tedbir alıyor. Zeynep bebek haberini ise bunlardan ayıran çok önemli bir özellik var. Bu iyi bir haber... okuyunca sevineceğimiz, bakınca seveceğimiz; toplum olarak moralimizi yükseltecek bir haber... Kanun öyle diyor diye buzlandığında ise tüm bu sihri kaybolan bir haber...

Hürriyet, Milliyet, Akşam, Taraf gibi gazetelerini okuyanlar Zeynep'in sevimli fotoğrafını görme şansını yakalarken, Zaman, Star ve Sabah okurları buzlanmış bir resme bakmak zorunda kaldılar. Çünkü her savcının hukuku okuma ve yorumlama şekli birbiriyle aynı değil. Zaman dahil bir çok gazete önceki haberlerde Zeynep bebeğin yüzünü buzlanmadığı için 10 bin lira para cezasıyla karşı karşıya kaldı. Diğer gazetelere ise ne böyle bir dava açıldı ne de uyarı geldi.

Peki hangisi doğru? Zaman'ın davalarına bakan savcının ve bu davayı kabul eden hakimlerin yorumu mu? Yoksa Hürriyet'in savcı ve hakimlerinin yorumu mu?....

(Kaynak: Zaman)

HABERE YORUM KAT